Bezpieczne, bezpłatne, nowoczesne, skracające procedury – takie mają być nowe dowody osobiste, tzw. e-dowody. Już można się o nie ubiegać. E-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty) elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).
Od 4 marca 2019 r. można składać wnioski o nowe dowody osobiste z elektroniczną warstwą, zwane e-dowodami. Tak jak dokumenty analogowe będą one potwierdzały naszą tożsamość i polskie obywatelstwo oraz pozwalały na podróżowanie do krajów strefy Schengen. Ale nie tylko. Nowa, elektroniczna wersja będzie miała szereg dodatkowych funkcji. Przyda się w bankach, przychodniach, podczas odprawy na lotniskach i w wielu innych sytuacjach wymagających potwierdzenia obecności czy złożenia podpisu.
Czym jest e-dowód?
Zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.
E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku.
Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.
E-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty) elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).
Gdzie i jak złożyć wniosek o e-dowód?
Wnioski o wydanie e-dowodu można składać od 4 marca 2019 r. Wszystkie dowody, które będą wydane na podstawie wniosków złożonych po tym terminie, będą mieć warstwę elektroniczną. Jeśli Twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać.
Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna.
Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną będzie można składać:
- w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania,
- przez Internet (więcej informacji na: www.obywatel.gov.pl).
fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN