Zabierasz dziecko na zagraniczne wakacje? Ten dokument bardzo ułatwi ci podróż

Zagraniczny wyjazd z dzieckiem. Jakie dokumenty warto mieć?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Wakacje bez paszportu
Wakacje bez paszportu
Tego nie rób podczas wakacji
Tego nie rób podczas wakacji
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Na wakacje na Śląsk
Na wakacje na Śląsk
Zagraniczne wakacje z dzieckiem - dla niektórych rodziców - mogą być sporym wyzwaniem. Dlatego, aby uniknąć problemów, do wyjazdu trzeba się dobrze przygotować i zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne dokumenty. Co jest potrzebne oprócz paszportu?

Zagraniczne wakacje z dzieckiem. Jakie dokumenty są potrzebne?

Wyjazd z dzieckiem na wakacje wymaga odpowiedniego przygotowania. Rodzice muszą nie tylko wybrać takie miejsce wypoczynku, w których zarówno malec, jaki i oni poczują się dobrze i będą mogli naprawdę wypocząć. Poza wyborem celu podróży konieczne jest dopełnienie formalności - tj. wyrobienie niezbędnych dokumentów (dowód osobisty, paszport). Dodatkowo część rodziców powinna uzyskać zgodę od drugiego opiekuna dziecka na wyjazd.

Takiego poświadczenia będzie potrzebował ten rodzic, który sam wyjeżdża z dzieckiem. Co ciekawe, nie ma znaczenia, czy rodzice dziecka są małżeństwem, czy też się rozwiedli. Zgodnie z przepisami za brak dokumentu grozi nawet kara pozbawienia wolności. Warto dodać, że w sytuacji, gdy jeden z opiekunów nie zgadza się na wyjazd dziecka, spór rozstrzyga sąd.

Zgoda na wyjazd dziecka. Kiedy dokument ma moc prawną?

Dokument nie może być zwykłą notatką spisaną przez rodziców. Zgoda będzie ważna tylko wtedy, gdy zostanie sporządzono przez notariusza i mieć formę aktu notarialnego. Za wydanie poświadczenia trzeba zapłacić ok. 50 złotych. Rodzice, którzy będą potrzebowali takiego dokumentu powinni zaopatrzyć się również w jego wersje w języku obowiązującym w kraju, do którego się wybierają. Trzeba jednak pamiętać, że tłumaczenie musi wykonać tłumacz przysięgły. W przeciwnym razie dokument nie będzie miał żadnej wartości.

Choć celnicy nie zawsze domagają się okazania takiego dokumentu, to - aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania - warto się w niego zaopatrzyć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości