Jedziesz na wakacje pociągiem? Z tej zniżki już nie skorzystasz

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego pociągi się spóźniają?
Dlaczego pociągi się spóźniają?
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Wakacje to czas, kiedy częściej niż zazwyczaj podróżujemy pociągiem. Dla części pasażerów przewoźnicy kolejowi oferują bilety ze zniżką. Jedna z nich, 33-procentowa, przestaje obowiązywać 1 lipca. O którą ulgę chodzi? Jaki jest powód tej decyzji?

Ulga PKP dla krwiodawców przestaje obowiązywać 1 lipca 2023 r.

Od soboty 1 lipca nie można już kupić biletu na pociąg PKP Intercity z 33-procentową zniżką dla honorowych dawców krwi. Obowiązywała ona od stycznia 2021 roku w związku pandemią koronawirusa. Jej celem było zachęcenie Polaków do oddawania krwi i osocza w czasie epidemii.

Jak wyjaśniano w regulaminie, dotyczyła tych, którzy "w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do ulgowego przejazdu jest zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA krwiodawstwa i krwiolecznictwa".

Zniżka była jednak krytykowana, bo jej obowiązywanie było ograniczone, przez co często wprowadzała pasażerów w błąd. Nie obejmowała bowiem osób, które posiadają odznakę i legitymację HDK, ale nie oddawały krwi lub osocza w odpowiedniej ilości podczas pandemii.

- Wartość utraconych przychodów z tytułu honorowania wyżej wymienionej ulgi dla krwiodawców w 2022 r. wyniosła 2 mln 786 tys. zł brutto. Przy czym podkreślić należy, że powyższe dane szacunkowe dotyczą tylko jednego przewoźnika – informował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Ulga przestała obowiązywać, ponieważ 1 lipca w Polsce formalnie ustał stan zagrożenia epidemiologicznego.

Ulga dla krwiodawców u przewoźników regionalnych

33-procentowa ulga dla krwiodawców przestała obowiązywać również w Kolejach Mazowieckich.

Natomiast Ci, którzy bilet z ulgą kupili z wyprzedzeniem, przed 1 lipca, mogą się spodziewać, że bilet taki będzie uznany za pracowników Kolei Mazowieckich za ważny – przekazała Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich cytowana przez portsl rynek-kolejowy.pl

Ulga znika także z cenników innych kolejowych operatorów regionalnych, np. w Polregio.

Są jednak wyjątki. Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) pozwala honorowym dawcom krwi kupienie dobowego biletu na swoje pociągi za złotówkę. W Warszawie, w obszarze miasta (strefa 1), mogą oni korzystać z kolei regionalnej (SKM, Koleje Mazowieckie, WKD) nie płacąc za przejazd, na podstawie miejskich przepisów przewozowych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: rynek-kolejowy.pl, money.pl

Źródło zdjęcia głównego: martin-dm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości