Wakacje to czas, kiedy częściej niż zazwyczaj podróżujemy pociągiem. Dla części pasażerów przewoźnicy kolejowi oferują bilety ze zniżką. Jedna z nich, 33-procentowa, przestaje obowiązywać 1 lipca. O którą ulgę chodzi? Jaki jest powód tej decyzji?
Ulga PKP dla krwiodawców przestaje obowiązywać 1 lipca 2023 r.
Od soboty 1 lipca nie można już kupić biletu na pociąg PKP Intercity z 33-procentową zniżką dla honorowych dawców krwi. Obowiązywała ona od stycznia 2021 roku w związku pandemią koronawirusa. Jej celem było zachęcenie Polaków do oddawania krwi i osocza w czasie epidemii.
Jak wyjaśniano w regulaminie, dotyczyła tych, którzy "w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do ulgowego przejazdu jest zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA krwiodawstwa i krwiolecznictwa".
Zniżka była jednak krytykowana, bo jej obowiązywanie było ograniczone, przez co często wprowadzała pasażerów w błąd. Nie obejmowała bowiem osób, które posiadają odznakę i legitymację HDK, ale nie oddawały krwi lub osocza w odpowiedniej ilości podczas pandemii.
- Wartość utraconych przychodów z tytułu honorowania wyżej wymienionej ulgi dla krwiodawców w 2022 r. wyniosła 2 mln 786 tys. zł brutto. Przy czym podkreślić należy, że powyższe dane szacunkowe dotyczą tylko jednego przewoźnika – informował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Ulga przestała obowiązywać, ponieważ 1 lipca w Polsce formalnie ustał stan zagrożenia epidemiologicznego.
Ulga dla krwiodawców u przewoźników regionalnych
33-procentowa ulga dla krwiodawców przestała obowiązywać również w Kolejach Mazowieckich.
– Natomiast Ci, którzy bilet z ulgą kupili z wyprzedzeniem, przed 1 lipca, mogą się spodziewać, że bilet taki będzie uznany za pracowników Kolei Mazowieckich za ważny – przekazała Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich cytowana przez portsl rynek-kolejowy.pl
Ulga znika także z cenników innych kolejowych operatorów regionalnych, np. w Polregio.
Są jednak wyjątki. Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) pozwala honorowym dawcom krwi kupienie dobowego biletu na swoje pociągi za złotówkę. W Warszawie, w obszarze miasta (strefa 1), mogą oni korzystać z kolei regionalnej (SKM, Koleje Mazowieckie, WKD) nie płacąc za przejazd, na podstawie miejskich przepisów przewozowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak uchronić się przed szkodliwym wpływem słońca? "Opalenie się to nie sukces, a porażka"
- Jak zapewnić dziecku bezpieczny odpoczynek? Poproś organizatora kolonii o podpisanie odpowiedniego dokumentu
- W wakacyjnym apartamencie budzi Cię dźwięk wiertarki. Jak zapobiec takiej noclegowej porażce?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: rynek-kolejowy.pl, money.pl
Źródło zdjęcia głównego: martin-dm/Getty Images