PKP

  PKP

  Tokio - Kioto. Oba miasta dzieli prawie 500 kilometrów. Żeby dostać się z jednego do drugiego, wystarczą zaledwie 2 godziny i 15 minut. Teraz przeniesiemy się z Japonii do Polski. Szczecin - Warszawa. Odległość pomiędzy nimi wynosi prawie 550 kilometrów. Żeby dostać się z jednego miasta do drugiego pociągiem ekspresowym, potrzebujesz 5 godzin i 17 minut. Dlaczego? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN. Jak myślicie, ile czasu zajmie Wam np. dotarcie z Warszawy Zachodniej do Białegostoku? I dlaczego polskie pociągi często się spóźniają?

  Po wstępnej selekcji z 1000 chętnych do zrobienia kursu na maszynistę zostaje ich 100. 80 proc. z nich otrzymuje dyplom. Jak wygląda kurs? Co jest najtrudniejsze w pracy maszynisty, a co sprawia w niej największą przyjemność? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger rozmawiał z prowadzącymi pociągi i spróbował swoich sił w symulatorze jazdy lokomotywą.

  Polska kolej od zawsze wzbudzała w podróżujących skrajne emocje. Od złości, bezsilności po śmiech przez łzy. O nonsensy nie trudno, np. w Bydgoszczy na peronie wisi aż 81 ekranów informacyjnych. Bo przecież od przybytku głowa nie boli ;) Na PKP mogą poskarżyć się także mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego. Tropem największych absurdów udał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Każdego dnia na polskie tory wyjeżdża 4,5 tys. pociągów pasażerskich. Kto pracuje nad rozkładem jazdy? Czy polski rozkład jazy musi być zsynchronizowany z europejskim? Ile osób czuwa nad płynnością ruchu na torach? Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym.

  Jakub Porada zabierze Was w podróż do Świnoujścia, bo to miasto - jak mówi Jakub Porada - oferuje sporo atrakcji dla każdego i w każdym wieku. Dlaczego podróż zajęła mu aż 11 godzin? Jaka przygoda spotkała go w Forcie Gerharda? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Pora na Polskę", w którym Jakub Porada zabiera nas do swojego ukochanego miejsca w Świnoujściu.

  Pani Minister Elżbieta Bieńkowska, przez swoją wypowiedź: „Sorry, taki mamy klimat” , stała się bohaterką. Ale bohaterką prześmiewczych memów internetowych. Czy wypowiedź kompromituje ją moralnie i politycznie? Czy może jest oznaką twardego charakteru Pani Minister? A może to zwykła pomyłka wizerunkowa? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, dyskutowali: dziennikarz Artur Andrus oraz Michał Kamiński - deputowany do Parlamentu Europejskiego.

  "Krystyna", czyli bezduszny syntezator mowy, zastąpił miłe dla ucha pasażerów, głosy megafonistek! Kulisom sprawy postanowił przyjrzeć się bliżej, niezmordowany reporter Dzień Dobry TVN, Filip Chajzer.