Jak zapewnić dziecku bezpieczny odpoczynek? Poproś organizatora kolonii o podpisanie odpowiedniego dokumentu

Źródło: Dzień Dobry TVN
Obozy i kolonie  - jakie prawa mają dzieci i rodzice?
Obozy i kolonie - jakie prawa mają dzieci i rodzice?
Wakacje bez paszportu
Wakacje bez paszportu
Tego nie rób podczas wakacji
Tego nie rób podczas wakacji
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Na wakacje na Śląsk
Na wakacje na Śląsk
Przerwa od szkoły i wakacyjna aura sprzyjają organizowaniu kolonii dla dzieci i młodzieży. Czynnikiem minimalizującym ryzyko nieprzestrzegania przez organizatora wycieczek podstawowych zasad bezpieczeństwa jest podpisanie odpowiedniej umowy. Jakie prawa mają rodzice oddający swoje pociechy pod opiekę wychowawców?

Umowa między rodzicem a organizatorem kolonii

W okresie wakacyjnym większość maluchów bardzo chętnie udaje się na kilkudniowe wyjazdy, które są zazwyczaj połączeniem aktywnego odpoczynku z rozrywką. Obowiązkiem (przejmujących na ten czas pieczę nad pociechami) organizatorów kolonii jest zapewnienie nieletnim uczestnikom wycieczki najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Nie każdy wie, że związane są z tą kwestią konkretne prawa rodzica, o których można przeczytać na stronie rządowej gov.pl. Mowa m.in. o sporządzeniu odpowiedniego dokumentu.

- Rodzicu, wymagaj od organizatora, z którym wyjeżdża Twoje dziecko, aby przed wyjazdem podpisał umowę, przekazał wszystkie istotne informacje o wypoczynku i ewentualnych dodatkowych wymaganiach, w tym wydruk potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku - apelują urzędnicy.

Bezpieczeństwo podczas kolonii i obozów dla dzieci

Nie tak dawno gościem Dzień Dobry TVN była adwokat Katarzyna Bórawska, która tłumaczyła widzom programu, jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu dziecka. Potwierdzeniem słów ekspertki są zamieszczone na oficjalnej stronie rządowej informacje o możliwości sprawdzenia organizatora kolonii lub obozu w ogólnodostępnej wyszukiwarce zgłoszonych wypoczynków.

- Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w specjalnie utworzonej bazie wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.wypoczynek.mein.gov.pl - czytamy w serwisie gov.pl.

Urzędnicy przekonują, że we wspomnianej bazie "znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy organizowanego wypoczynku", co podwyższa ich poziom wiarygodności, rzetelności w organizacji wyjazdu oraz bezpieczeństwa.

- Rodzic z bazy wypoczynku dowie się wszystkiego o organizatorze, pozna m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. Dzięki bazie informacje o zgłoszonych wypoczynkach przesyłane są do właściwych miejscowo służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem (straż pożarna, sanepid). Każdy organizator posiada możliwość wydruku ze swojego konta w bazie wypoczynku potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku, które powinien przekazać rodzicom uczestnika - zaznaczono na stronie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: gov.pl, edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Darrin Klimek/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości