Umowa między rodzicem a organizatorem kolonii
W okresie wakacyjnym większość maluchów bardzo chętnie udaje się na kilkudniowe wyjazdy, które są zazwyczaj połączeniem aktywnego odpoczynku z rozrywką. Obowiązkiem (przejmujących na ten czas pieczę nad pociechami) organizatorów kolonii jest zapewnienie nieletnim uczestnikom wycieczki najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Nie każdy wie, że związane są z tą kwestią konkretne prawa rodzica, o których można przeczytać na stronie rządowej gov.pl. Mowa m.in. o sporządzeniu odpowiedniego dokumentu.
- Rodzicu, wymagaj od organizatora, z którym wyjeżdża Twoje dziecko, aby przed wyjazdem podpisał umowę, przekazał wszystkie istotne informacje o wypoczynku i ewentualnych dodatkowych wymaganiach, w tym wydruk potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku - apelują urzędnicy.
Bezpieczeństwo podczas kolonii i obozów dla dzieci
Nie tak dawno gościem Dzień Dobry TVN była adwokat Katarzyna Bórawska, która tłumaczyła widzom programu, jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu dziecka. Potwierdzeniem słów ekspertki są zamieszczone na oficjalnej stronie rządowej informacje o możliwości sprawdzenia organizatora kolonii lub obozu w ogólnodostępnej wyszukiwarce zgłoszonych wypoczynków.
- Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w specjalnie utworzonej bazie wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.wypoczynek.mein.gov.pl - czytamy w serwisie gov.pl.
Urzędnicy przekonują, że we wspomnianej bazie "znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy organizowanego wypoczynku", co podwyższa ich poziom wiarygodności, rzetelności w organizacji wyjazdu oraz bezpieczeństwa.
- Rodzic z bazy wypoczynku dowie się wszystkiego o organizatorze, pozna m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. Dzięki bazie informacje o zgłoszonych wypoczynkach przesyłane są do właściwych miejscowo służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem (straż pożarna, sanepid). Każdy organizator posiada możliwość wydruku ze swojego konta w bazie wypoczynku potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku, które powinien przekazać rodzicom uczestnika - zaznaczono na stronie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także
- W wakacyjnym apartamencie budzi Cię dźwięk wiertarki. Jak zapobiec takiej noclegowej porażce?
- Ważna wiadomość dla podróżujących. Kolejne europejskie lotnisko zmienia limity
- Dokąd Polacy w 2023 jadą na wakacje? 10 najpopularniejszych kierunków
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: gov.pl, edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Darrin Klimek/Getty Images