Uważaj na czarne punkty wodne. Ile wynosi mandat za kąpiel w niedozwolonym miejscu?

Uważaj na czarne punkty wodne. Ile wynosi mandat za kąpiel w niedozwolonym miejscu?
Wakacje nad wodą - gdzie wolno, a gdzie nie wolno się kąpać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Będąc na wczasach nad morzem, jeziorem czy rzeką chętnie wchodzimy do wody i pływamy na otwartej przestrzeni. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo, by uniknąć niebezpiecznej sytuacji zagrażającej życiu? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedzieli podkomisarz Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji oraz Paweł Błasiak, prezes WOPR-u.

Czarne punkty wodne na Mazowszu

W województwie mazowieckim są aż 123 czarne punkty wodne, w których znajdują się czarno-żółte tablice ostrzegawcze.

- Są to miejsca, w których doszło do utonięć. Zostały czy to przez policjantów, czy to przez ratowników wodnych, czy komisyjnie z samorządem terytorialnym oznaczone jako niebezpieczne z wielu różnych przyczyn. Mówimy o miejscach, które są po prostu dla nas nieznane, w których tworzą się wiry wodne, gdzie nagle urywa się dno i może dochodzić do utonięć lub gdzie cumują promy, a więc tutaj nie może być mowy o jakimkolwiek korzystaniu z kąpieli. Niestety, ale wiele osób nie bierze pod uwagę tego zagrożenia, jakim jest woda, jakim jest ten żywioł - podkreślił podkom. Mariusz Kurczyk.

W zeszłym roku doszło do ponad 400 utonięć. W 2023 roku w czerwcu odnotowano 48 takich przypadków.

- Toną osoby, które po prostu nie umieją pływać, przeceniają swoje siły i możliwości - powiedział Paweł Błasiak, prezes WOPR-u.

Mogłoby się wydawać, że to w Bałtyku najczęściej dochodzi do śmiertelnych wypadków. Okazuje się jednak, że najwięcej utonięć jest w punktach, które nie są strzeżone.

- W kurortach jest bardzo dużo ratowników, w związku z tym tych akcji ratowniczych też jest tam bardzo dużo. Utonięcia są poza ratownikami, tam gdzie oni nie zdążą dobiec, nie zdążą na czas - przyznał Błasiak.

Mandat za kąpiel w niedozwolonym miejscu - ile wynosi?

W sezonie letnim o bezpieczeństwo Polaków nad wodą troszczą się nie tylko ratownicy, ale również specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze policji.

- Nasi policjanci z Komisariatu Rzecznego Komendy Stołecznej Policji czy też z innych sezonowych posterunków, które otwieramy w kurortach, w których mamy do czynienia ze zwiększoną liczbą turystów, mają ręce pełne roboty. Podkreślmy jednak, że są to policjanci odpowiednio wyszkoleni, którzy posiadają zarówno patenty wymagane do tego, aby poruszać się specjalistycznym sprzętem wodnym, jak i posiadają uprawnienia ratowników wodnych, a więc są oni w pełni przygotowani do tego, aby dokonywać ratowania tonących osób, a tych naprawdę nie brakuje - stwierdził podkom. Kurczyk.

Jaka grozi kara za pływanie w niedozwolonym miejscu? - Mowa o mandacie w wysokości 250 zł za kąpanie się w miejscach, w których jest to zabronione - wyjaśnił policjant.

Prezes WOPR-u wskazał, co warto zabrać ze sobą nad wodę, kiedy chcemy bezpiecznie popływać. - W tej chwili są bardzo popularne skrócone boje ratownicze SP dla pływaków, którzy chcą się cieszyć wodą. Można kupić też odblaskowe czepki, które widać z daleka, kiedy coś się dzieje - doradził Paweł Błasiak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości