Niebezpieczne zachowania w samolocie. "Dochodziło do międzylądowań"

Zasady zachowania w samolocie
Najważniejsze zasady dobrego zachowania w samolocie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wielu z nas właśnie szykuje się do podróży samolotem na swoje wymarzone wakacje. W programie Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy o tym, jakich zasad należy przestrzegać na pokładzie. Jest to ważne ze względu na komfort i bezpieczeństwo innych pasażerów.

Jak przygotować się do podróży samolotem?

Jest wiele zasad w samolocie, które istnieją, stosujemy się do nich, ale nie wiemy, dlaczego powinniśmy ich przestrzegać. Pierwszym pytaniem, na które stewardessa Martyna Tchórz odpowiedziała w trakcie programu Dzień Dobry Wakacje to kwestia odsłaniania okien na czas startu i lądowania.

- Start i lądowanie są to najbardziej krytyczne momenty lotu. Dlatego też pasażerowie, którzy siedzą w kabinie, są pierwszymi osobami, które poinformują załogę, gdyby działo się coś niepokojącego, np. już w takich ekstremalnych przypadkach, pożar silnika. Bywało tak, że to właśnie pasażerowie widzieli pierwsi, reagowali i dzięki temu była też poinformowana załoga. My w czasie startu i lądowania jesteśmy usadzenia albo z tyłu, albo z przodu samolotu. Także chodzi tutaj o względy bezpieczeństwa - tłumaczyła stewardessa.

Ekspertka wspomniała też, że wielu pasażerów wybiera miejsca ewakuacyjne w samolocie. To dlatego, że są znacznie wygodniejsze ze względu na ilość miejsca na nogi. Jednak należy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii.

- Ludzie, którzy decydują się na zajmowanie tych miejsc, muszą być sprawni, muszą być chętni do pomocy w razie jakiejkolwiek ewakuacji, bo właśnie oni są odpowiedzialni za otwarcie tych drzwi, które znajdują się przy skrzydłach - wyjaśniła Martyna Tchórz. Książkowa ewakuacja powinna trwać zaledwie 90 sekund, dlatego tak ważna jest ta współpraca.

Pijani pasażerowie na pokładzie

Anglia zakazała na trasie na Ibizę wnoszenia alkoholu kupionego w strefie bezcłowej. To ze względu na liczbę incydentów, w trakcie, których osoby pod wpływem zachowywały się nagannie w trakcie lotu. - Dzięki temu my możemy łatwiej kontrolować, kto ile tego spożywa. Tak, jak mówiłam, bezpieczeństwo na pokładzie samolotu jest najważniejsze - tłumaczyła stewardessa.

Sytuacje, kiedy pasażerowie pod wpływem alkoholu wszczynają awantury, jednak się zdarzają. Załoga ma kilka sposobów na poradzenie sobie z nimi. - Ta cała procedura właśnie tak wygląda, że najpierw musimy grzecznie poprosić taką osobę, żeby nie spożywała własnego alkoholu. Później, jeżeli się do tego nie stosuje, prosimy o oddanie butelki, którą rekwirujemy na czas lotu i oddajemy ją dopiero po locie. W sytuacjach ekstremalnych (...) po wylądowaniu była wzywana policja, która odbierała takich pasażerów. Dochodziło też do międzylądowań, bo jednak tacy pasażerowie zagrażali bezpieczeństwu - powiedziała Martyna Tchórz.

Koszty oczywiście ponoszą pasażerowie i są to bardzo wysokie kary. W niektórych przypadkach mogą dostać tzw. "wilczy bilet", czyli zakaz podróżowania daną linią.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości