Lot szybowcem to pomysł na prezent wykorzystujący ideę ofiarowywania przeżyć zamiast przedmiotów. Taka przygoda przypomina lot niewielkim samolotem, ale jest uznawana za bezpieczniejszą. Szybowiec nie ma silnika ani paliwa, a unosi się dzięki prądom powietrznym po rozpędzeniu do szybkości ok. 100 km/h.
Lot szybowcem jest ciekawym pomysłem na prezent. Co warto wiedzieć przed wykupieniem lotu?
Jak wygląda lot szybowcem?
Szybowce wyglądem przypominają niewielkie samoloty. Nie posiadają jednak silników. Aerodynamiczny kształt i skrzydła pozwalają na szybowanie w powietrzu, pod warunkiem, że maszyna zostanie wprawiona w ruch. Musi osiągnąć prędkość ok. 100 km/h.
Aby sterować szybowcem podczas lotu, wykorzystuje się powierzchnie sterowe, czyli ruchome elementy konstrukcyjne wpływające na kierunek lotu. Szybowce są także wyposażone w hamulce aerodynamiczne.
Pokład szybowca nieco przypomina pokład samolotu – tutaj także są stery oraz różnorodne przyrządy, np. wysokościomierz, prędkościomierz, wariometr, zakrętomierz czy chyłomierz. Istnieją także szybowce z niewielkimi silnikami. Dzięki nim unoszą się w powietrze, a na odpowiednim pułapie są wyłączane i można szybować.
Rodzaje lotów szybowcem
Sposoby startu szybowca :
- lot szybowcem ze zbocza – to tzw. lot grawitacyjny, możliwy na szybowiskach górskich (w Polsce na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim i na lądowisku Bezmiechowa w Bezmiechowej Górnej),
- lot szybowcem za wyciągarką – to popularny i stosunkowo tani sposób na wzbicie się w powietrze, wyciągarka to pojazd przypominający ciężarówkę z mocnym silnikiem i liną nawiniętą na bęben,
- lot szybowcem za samolotem holującym, tzw. holówką – leci się wyżej niż z pomocą wyciągarki, co przekłada się na długość lotu.
W przypadku holowania szybowca po osiągnięciu odpowiedniej wysokości pilot odczepia linkę holowniczą i rozpoczyna swobodne szybowanie. Leci się na wysokości ok. 300–1000 m.
W trakcie lotu pilot szybowca może wykorzystywać ruch powietrza, np.:
- prądy termiczne – unoszenie się nagrzanych mas powietrza w górę (np. nad asfaltem, skałami);
- prądy orograficzne – unoszenie się prądu powietrznego przed przeszkodą, najczęściej występuje w górach, a lot szybowcem, lotnią lub paralotnią wykorzystujący te prądy to lot żaglowy;
- noszenia falowe – ruchy falowe powietrza za wysokimi przeszkodami.
Dzięki wykorzystaniu ruchów mas powietrza szybowiec może się unosić i tym samym wydłużać lot. Swobodny lot szybowcem może trwać 4–10 minut, w zależności od warunków. Lot z wykorzystaniem prądów termicznych – ok. 20 minut, a nawet dłużej.
Lot szybowcem na prezent
Przed zakupieniem lotu szybowcem na prezent warto pamiętać o wymaganiach dotyczących pasażera:
- może ważyć 50–110 kg;
- może mieć 120–200 cm wzrostu;
- musi mieć co najmniej 12 lat, wiele firm wymaga, aby miał co najmniej 16 lub 18;
- osoba niepełnoletnia musi mieć pisemną zgodę opiekunów prawnych.
Przeciwwskazaniami do lotu szybowcem są m.in. choroby serca i epilepsja.
Kiedy odbywają się loty szybowcami?
Loty widokowe szybowcem odbywają się między kwietniem a sierpniem. Szybowiec może wystartować tylko wtedy, kiedy pozwala na to pogoda. Pilot podejmuje ostateczną decyzję o starcie. Jeśli lot nie może się odbyć, trzeba ustalić nowy termin.
Ile kosztuje lot szybowcem?
Orientacyjne ceny lotów szybowcem zależą od czasu trwania, sposobu wznoszenia i lokalizacji.
- lot szybowcem za wyciągarką po okręgu, trwający ok. 10 minut – 160–300 zł;
- lot szybowcem za samolotem, trwający ok. 20 minut – 350–500 zł.
Wiele firm oferujących taką przygodę pozwala pasażerom na krótkie przejęcie sterów.
Najdłuższy lot szybowcem odbył się w 1949 r. i trwał 35 godzin i 14 minut. Loty dłuższe niż 15 minut odbywają się dzięki wykorzystaniu prądów powietrznych. Na początek warto jednak wybrać opcję swobodnego opadania i krótszego lotu.
W ofercie wielu firm znajduje się lot szybowcem dla dwojga. To ciekawy prezent dla pary. Jednak należy pamiętać, że w szybowcu mieszczą się dwie osoby, włącznie z pilotem. Lot dla dwojga oznacza tak naprawdę dwa oddzielne loty – równoczesne lub jeden po drugim.
Bezpieczeństwo lotu szybowcem
Lot szybowcem jest bezpieczniejszy od lotu podobnej wielkości samolotem, a to ze względu na:
- brak silnika – jego awaria jest niebezpieczna;
- brak paliwa – wypadki zdarzają się np. wskutek nagłego wyczerpania zapasu paliwa lub wybuchu;
- konstrukcję pozwalającą na lądowania poza lądowiskiem (teren musi być w miarę równy).
Podczas lotu szybowcem trzeba mieć na sobie spadochron, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Na niebie odbudowuje swoje poczucie wartości
- Sebastian Kawa. Kaukaz z lotu ptaka
- Kawa. Jak coś wymyśli, zrobi wszystko, by to osiągnąć
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Christopher Hope-Fitch/Getty Images