Już od zeszłego roku można zastrzec swój numer PESEL, jednak 1 czerwca br. wchodzą nowe regulacje. Co się zmienia? Jak zastrzec numer PESEL? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert ds. nowych technologii Maciej Kawecki.
Zastrzeżenie numeru PESEL - jak to zrobić?
Dzięki możliwości zastrzeżenia numeru PESEL rządzący mają nadzieję, że uda się ograniczyć przypadki m.in. kradzieży tożsamości i zaciągania kredytu bez wiedzy i zgody danej osoby oraz tzw. SIM swappingu, czyli wyrabiania duplikatu karty SIM, co daje przestępcom możliwość autoryzowania transakcji bankowych.
PESEL można zastrzec za pośrednictwem aplikacji mObywatel, albo osobiście w urzędzie gminy, banku krajowym, spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub na poczcie.
- Trafia on wtedy do bazy danych rejestru PESELI zastrzeżonych, to rejestr publiczny prowadzony przez Ministra Cyfryzacji, w którym znajdują się wszystkie zastrzeżone numery PESEL.
Zastrzeżenie numeru PESEL nie jest obowiązkowe.
Zastrzeżenie numeru PESEL. Przed czym chroni?
Od 1 czerwca 2024 roku banki, instytucje kredytowe i notariusze przed popisaniem umowy będą miały obowiązek sprawdzić, czy numer PESEL danej osoby został zastrzeżony, czy też nie. Na mocy przepisów osoba, która padnie ofiarą oszustwa będzie zwolniona ze spłaty zobowiązania zaciągniętego bez jej wiedzy mimo istniejącego zastrzeżenia.
- Bank, który będzie udzielał kredytu, pożyczki, czy podmiot telekomunikacyjny, który będzie wydawał duplikat karty sim, musi sprawdzić domyślnie, czy PESEL znajduje się w rejestrze. Jeśli tak jest, to oznacza, że nie udzieli pożyczki - powiedział ekspert ds. nowych technologii.
Warto też wiedzieć, że z zastrzeżeniem wiążą się pewne utrudnienia dla nas.
- Jeśli pójdziemy do banku i będziemy chcieli sobie wypłacić większą sumę, to nie zrobimy tego, gdy mamy zastrzeżony numer PESEL. Przy kwotach wyższych niż trzykrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia nie wypłacimy takiej kwoty. Możemy cofnąć zastrzeżenie, ale i tak przez 12 h od tej czynności nie wypłacimy tej gotówki. Zastrzegamy numer PESEL, gdy rzeczywiście jest ryzyko - dodał ekspert ds. nowych technologii Maciej Kawecki.
Zobacz całą rozmowę z ekspertem w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Technologie, które dbają o bezpieczeństwo seniora. Inteligentne opaski to tylko początek
- Hit wśród złodziei, czyli nowy przekręt - "na sedes". Na czym polega i jak się bronić?
- Złośliwa aplikacja nabija wysokie rachunki za telefon. Co wtedy zrobić?
Autor: Katarzyna Oleksik / Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News