Jak często dochodzi do prób wyłudzenia kredytu?
"55. Raport o dokumentach infoDOK" podaje, że "w okresie lipiec-wrzesień 2023 r. odnotowano 2 587 prób wyłudzeń na łączną kwotę 104,1 mln zł". To rekord. Do tej pory najwięcej - bo 2 549 przypadków - odnotowano w III kwartale 2008 roku. Wtedy oszuści próbowali wyłudzić kredyty na łączną kwotę 98,2 mln zł. - Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w ramach cyklu raportów infoDOK, udaremniono już 115,1 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,7 mld zł - czytamy w raporcie. Szacuje się, że średnio każdego dnia oszuści próbowali wyłudzić ok. 1,1 miliona złotych.
- Z tak znaczną liczbą nie mieliśmy do czynienia od 15 lat. Dotychczasowy rekord z 2008 r. został pobity o około 1,5 proc. - powiedział cytowany przez TVN 24 Biznes Bartosz Kublik, wiceprezes Związku Banków Polskich. Ekspert dodał, że te dane - paradoksalnie niosą za sobą coś dobrego. - Widoczny od kilku lat trend wzrostowy w skuteczności "trafień" blokujących kradzież tożsamości i pieniędzy jest dla nas potwierdzeniem, że obrany przez sektor bankowy kierunek maksymalnego wzmacniania bezpieczeństwa systemów bankowych oraz wzmożenia działań edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa wobec naszych klientów był słuszny - tłumaczył.
Czy potrafimy bronić się przed oszustami?
Specjalista jest zdania, że mamy coraz większość świadomość zagrożenia i wiemy, że w sytuacji utraty dokumentów tożsamości musimy je jak najszybciej zastrzec.
- W Systemie DZ, który jest ogólnopolską bazą skradzionych i zagubionych dokumentów prowadzoną przez sektor bankowy w celu ochrony przed wyłudzeniami z użyciem kradzionej tożsamości, w III kwartale br. zastrzeżono 46.273 dokumenty, a ich łączna liczba wynosi obecnie ponad 2,4 mln szt - możemy przeczytać w raporcie.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN24 Biznes.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowe, niższe limity dorabiania do emerytury i renty. Ile wynoszą?
- Część profili zaufanych straci ważność. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega Polaków
- eWUŚ świeci się na czerwono? Nie każdy będzie musiał zwrócić pieniądze - NFZ przypomina
Autor: mp/ams/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Todor Dinchev/Getty Images