eWUŚ to o Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców. O tym, co robić, kiedy "świeci się na czerwono", przypomina NFZ. W niektórych przypadkach można zgłosić osobę z datą wsteczną i będzie to zgodne z przepisami. Sprawdź, co warto wiedzieć.
Kto nie musi zwracać pieniędzy dla NFZ
Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) jest systemem umożliwiającym natychmiastowe potwierdzenie praw pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej, które finansowane są ze środków publicznych. W niektórych przypadkach, kiedy w systemie pacjent "świeci się na czerwono", można podjąć pewne kroki, dzięki którym nie będzie trzeba zwracać pieniędzy.
Nie będzie musiała zwracać poniesionych kosztów leczenia przez NFZ osoba, która zgodnie z przepisami korzystała ze świadczeń zdrowotnych, a spełniała przesłanki do zgłoszenia, np. jako członek rodziny, a także:
- była małżonkiem osoby podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu lub
- była wstępnym pozostającym z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym lub
- była dzieckiem własnym; dzieckiem małżonka; dzieckiem przysposobionym; wnukiem albo dzieckiem, dla którego ustanowiono opiekę w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18. roku życia, a jeżeli uczy się dalej - do ukończenia 26. roku życia; natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi to bez ograniczenia wieku.
Co zrobić, kiedy w systemie świeci się na czerwono?
Jeśli w systemie pacjent "świeci się na czerwono", a spełnia powyższe wymagania, konieczne jest zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak istotny jest tutaj czas - na wsteczne zgłoszenie płatnik ma jedynie 30 dni od od dnia skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Także w przypadku poinformowania przez Fundusz o wszczęciu postępowania administracyjnego w zakresie obowiązku poniesienia kosztów świadczeń zdrowotnych mamy 30 dni na wsteczne zgłoszenie.
Jeśli termin zostanie przekroczony - konieczne będzie pokrycie kosztów udzielonych świadczeń.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co zrobić, kiedy zachorujemy na urlopie? Poradnik NFZ
- Coraz więcej pacjentów z chorobami odkleszczowymi. NFZ podaje nowe dane
- Marzyła o tym, by zmniejszyć piersi. "To część ciała, która jest cały czas bardzo seksualizowana"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: dragana991/Getty Images