W szpitalu we Wrocławiu przebywa drugi pacjent, u którego lekarze zdiagnozowali błonicę. Wiadomo, że miał kontakt z chorym sześciolatkiem i to od niego najprawdopodobniej "złapał" chorobę. W jakim stanie jest pacjent?
Richard Slayman dwa miesiące temu przeszedł operację. Jak podała agencja AP, mężczyzna był pierwszym biorcą przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni. Co poszło nie tak? Medycy wykluczają niepowodzenie skomplikowanego zabiegu.
Filip Pawliczak urodził się z poważną wadą serca. Przeszedł kilka operacji. Te niełatwe doświadczenia sprawiły, że sam postanowił zostać lekarzem. Dlaczego wybrał dla siebie akurat taką drogę?
Wojciech Wiese w wieku siedemnastu lat zachorował na raka. To niełatwe doświadczenie sprawiło, że sam postanowił zostać lekarzem i pomagać innym. Dlaczego podjął taką decyzję?
Pewna pielęgniarka ze szpitala w Wrexham została zwolniona ze skutkiem natychmiastowym po śmierci jednego z pacjentów placówki. Jak się okazało, miała mieć z nim romans. Co więcej, podczas ich spotkania na szpitalnym parkingu nie wezwała pomocy.
Choć pobyt w państwowych szpitalach dla osób ubezpieczonych jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nadal nie brakuje usług i rzeczy, których to nie dotyczy. Sprawdź, za co pacjenci szpitali muszą dodatkowo zapłacić i czym jest opłata rekompensująca.
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowali rekomendacje w sprawie wizyt w szpitalach. W dokumencie odnajdziemy zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw COVID-19, czy nie. Czy osoba, która nie przyjęła preparatu będzie mogła zobaczyć chorującego?
Pani Agnieszka zawiozła swojego pracownika na SOR do szpitala w Kołobrzegu, kiedy dostał ataku kolki nerkowej. Na miejscu pacjentowi nie została od razu udzielona pomoc. Trzeba było zastosować pewien wybieg, by zajęli się nim lekarze.
Przez lata widział tylko swoje stopy. Nie mógł podnieść głowy. U Ryszarda Jaworskiego lekarze zdiagnozowali chorobę ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Dzięki nowatorskiej operacji prof. Andrzeja Maciejczaka i zespołu wykwalifikowanych medyków 71-latek zyskał nowe życie.
Ten człowiek stał się najważniejszym pacjentem w Polsce - tzw. pacjentem zero. Za chwilę minie rocznica pierwszego zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Mieczysław Opałka rok temu wyjechał do Niemiec, by spotkać się z rodziną. Kiedy wrócił do domu, zauważył u siebie pierwsze objawy choroby, chwilę później leżał już w szpitalu. O tym trudnym czasie opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Dariusz Fidyka został dźgnięty nożem i miał całkowicie przecięty rdzeń kręgowy. Był sparaliżowany od pasa w dół i do końca życia miał się poruszać na wózku. Jednak lekarze ze Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dokonali cudu - postawili pacjenta na nogi. Zdaniem specjalistów, operacja była "Świętym Graalem" medycyny.
Papierowe skierowania przechodzą do lamusa. Od 8 stycznia wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. W związku z tym pojawiło się wiele pytań: Co z pacjentami, którzy nie założyli Internetowego Konta Pacjenta? Jak długo takie skierowanie będzie ważne? Nasz gość prof. dr hab. Katarzyna Kokocińska krok po kroku skrupulatnie odpowiedziała na każde z nich w naszym programie.
Wiele osób nie myśli na co dzień o konieczności wykonywania podstawowych badań profilaktycznych. Trzeba jednak wiedzieć i o tym pamiętać, że tylko dzięki nim możliwe jest szybkie rozpoznanie schorzeń, które nieleczone mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.
Na skutek wybuchu pandemii opieka zdrowotna musiała zostać przeorganizowana. Technologie telemedyczne rozwijały się w Polsce powoli, jednak epidemia zdecydowanie przyspieszyła ten proces – teraz normą jest, że leczymy się na odległość. Za zmianami - jak wynika z badań - nie nadążyli niestety ani pacjenci, ani lekarze. Rozmawialiśmy o tym z dr. Łukaszem Jankowskim – prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.
Marek Wlaź: "Gdybym nie dostał tego daru życia to niedługo bylibyśmy w tym samym miejscu z tym człowiekiem, od którego to dostałem". U Pana Marka Wlazia rozpoznano bardzo rzadką wadę genetyczną powodującą uszkodzenie mięśnia sercowego. Niezbędna okazała się operacja przeszczepu serca i wątroby. Dwa zespoły specjalistów z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie podjęły się tego wyzwania i uratowały życie 51-letniemu pacjentowi! To była pierwsza tego typu operacja w Polsce i jedna z sześciu wykonanych w ostatnich pięciu latach w Europie.