Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa poinformowała o wykryciu rzadkiego przypadku zakażenia ospą małpią. Jej nosicielem jest pacjent z Londynu. Odbył on niedawno podróż z Nigerii, a aktualnie jest poddawany specjalistycznemu leczeniu w jednostce do spraw chorób zakaźnych i izolacji w Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust.
- Pragnę państwa uspokoić, to cytat doktora Nicolasa Price'a, który powiedział: "Pacjent jest izolowany, a personel medyczny zachowuje bardzo ostry reżim sanitarny" - zacytowała angielskiego lekarza, reporterka Anna Senkara.
Mężczyzna zgłosił się do szpitala z objawami gorączki, bólu mięśni i pleców oraz obrzękiem węzłów chłonnych. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa podkreśliła, że jednym z działań zapobiegawczych jest kontakt ze wszystkimi, którzy mogli mieć styczność z zakażonym pacjentem. Ospa małpia jest rzadką chorobą, zwykle nierozprzestrzeniającą się łatwo między ludźmi, dlatego według Agencji zagrożenie jest "bardzo niskie".
Ospa małpia - niepokojące objawy
Ospa małpia przenoszona jest głównie przez dzikie zwierzęta w środkowej lub zachodniej części Afryki. Od zwykłego rodzaju tej choroby zakaźnej odróżnia ją obrzęk węzłów chłonnych.
- Pierwsze symptomy choroby to: gorączka, ból głowy, ból mięśni, pleców, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie. (...) Dalej pojawia się wysypka, zaczyna się od twarzy, potem na całym ciele. Pojawiają się pęcherze, strupy, które później odpadają i pozostawiają blizny, także nieciekawie to brzmi. Ale jeszcze raz mówię, ryzyko zakażenia jest naprawdę niewielkie - mówiła Anna Senkara.
An individual has been diagnosed with monkeypox in England.
— UK Health Security Agency (@UKHSA) May 7, 2022
The patient has a recent travel history from Nigeria, which is where they are believed to have contracted the infection, before travelling to the UK.
More information: https://t.co/DnN8j7Rboj
To nie jest pierwszy przypadek, gdy ospa małpia pojawia się w centrum zainteresowania mediów. Pierwszy raz została ona odkryta w 1958 roku, a u człowieka - w 1970 roku. Mniejszą epidemię tej choroby odnotowano w 2018 roku, również w Wielkiej Brytanii.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 11 owiec zginęło od uderzenia piorunem. "Wyładowanie pojawiło się niespodziewanie"
- 5-latka zginęła w pożarze. Służby badają okoliczności zdarzenia
- Koniec haseł? Google, Microsoft i Apple zapowiadają rewolucję
Autor: Aleksandra Matczuk, Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN