"Do tego tygodnia zgłoszono łącznie 1,1 tys. zgonów"
Co to za choroba i co ją wywołuje?
Sprawdź, co trzeba wiedzieć o ospie wietrznej. Jak ją rozpoznać?
Sprawdź, czym się objawia, jak go leczyć oraz jak uniknąć zarażenia się.
Zakażony odzwierzęcym wirusem pacjent przebywa w izolacji.
Rośnie liczba zakażeń małpią ospą w Europie. Zdaniem naukowców istnieje co najmniej jeden lek antywirusowy, który może być skuteczny w walce z małpią ospą. Co to za lek i jak działa?
Przypadki tej choroby zdiagnozowano już m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii oraz Szwecji.
Wykryto go u pacjenta, który wrócił z Nigerii.
Co powinno nas zaniepokoić?
Monika Mrozowska pokazuje w mediach społecznościowych prawdziwe oblicze macierzyństwa, bez lukru. W ostatnim poście pochyliła się nad tematem karmienia piersią i ospy wietrznej, z którą mierzył się jej najmłodszy syn. "Dasz radę. Jeszcze chwila i będzie po sprawie" - kibicują jej internautki.
Szczepienie na ospę to właściwie jedyny sposób, aby uniknąć zachorowania na ospę wietrzną lub półpasiec. Wirus wywołujący te choroby jest tak zakaźny, że praktycznie każdy kontakt z nim osoby nieszczepionej, która jeszcze nie przeszła choroby, skutkuje zakażeniem. Co ważniejsze, osoba, która już przeszła ospę, może w efekcie zarażenia zachorować na bardzo bolesny półpasiec. Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych warto rozważyć szczepienie na ospę.
Od wielu miesięcy zmagamy się z pandemią koronawirusa. Niewiele osób pamięta, że w Polsce mieliśmy już do czynienia z podobną sytuacją. W 1963 roku wrocławianie walczyli z szalejącą w mieście czarną ospą. Chociaż WHO przewidywała, że uporają się z epidemią w ciągu 2 lat, dokonali tego w niespełna 2 miesiące. Jak to zrobili?
Ostatnia w Polsce epidemia ospy prawdziwej wybuchła w 1963 roku we Wrocławiu. Jak do niej doszło? Ile osób zachorowało? Czy ospa prawdziwa podobna jest do wietrznej? W jakich krajach pozostawiono magazyny przechowujące wirusa ospy prawdziwej? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń dr n. med. Pawła Grzesiowskiego. Naszego gościa zapytaliśmy również, skąd się biorą wirusy, jak się przenoszą i czy mogą zagrozić naszej cywilizacji.
Po śmierci dziecka, zarażonego prawdopodobnie podczas tzw. ospa party, dyskusja o szczepieniach rozgorzała z nową siłą. W naszym studiu gościliśmy dr Alicję Karney, pediatrę z Centrum Matki i Dziecka oraz Justynę Sochę z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP". Co to jest "ospa party" i czy lekarze informują pacjentów o zagrożeniach związanych ze szczepieniami? Zobaczcie!
Mowa o nikotynie płynnej, którą wypełnia się, ostatnio tak modne, e-papierosy. Można ją kupić w różnych smakach: czekoladowym, owocowym, kawowym czy nawet gumy do żucia. Czy płyn, który ma tak przyjemny smak może faktycznie przyczynić się do śmierci? O tym gość Dzień Dobry TVN dr Piotr Burda.
Do Polski trafiła, popularna w USA i Wielkiej Brytanii, nowa moda - celowe zarażanie dzieci chorobami zakaźnymi, zwane "ospa-party". Zdrowe dzieci odwiedzają chore po to, by jak najszybciej zachorować i uzyskać odporność. Dlaczego lekarze krytykują takie postępowanie? Dlaczego rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci? Co na ten temat mówią goście Dzień Dobry TVN: dr Paweł Grzesiowski z Instytut Profilaktyki Zakażeń oraz mama trójki dzieci, dziennikarka Katarzyna Bosacka.
Tym razem doktor Piotr Gryglas radzi w Dzień Dobry TVN, co zrobić, gdy kobieta w ciąży zachoruje na ospę oraz, gdy dziecko ma wysoki poziom żelaza. Czym może grozić przechodzenie ospy w czasie ciąży? Czy wysoki poziom żelaza u dziecka może być niebezpieczny dla zdrowia?