Groźny wirus wymyka się spod kontroli. Opanował cały kontynent

Wirus małpiej ospy
Wirus mpox wymyka się spod kontroli. Opanował cały kontynent
Źródło: GettyImages
Już 18 państw mierzy się z chorobą wirusową mpox, czyli małpią ospą. Wirus spowodował śmierć ponad tysiąca osób. Pomimo rozpoczęcia masowych szczepień, odnotowuje się coraz więcej nowych przypadków zakażenia. - Jeśli nie podejmiemy działań, ospa wymknie się spod kontroli - twierdzą specjaliści.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki zakażeń, pediatra, immunolog
Małpia ospa w Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN

Afryka. Mpox opanował cały kontynent

Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) podały, że od stycznia w Afryce zarejestrowano łącznie 42 tys. przypadków mpox. W zeszłym tygodniu po raz pierwszy zgłoszono zakażenie tym wirusem w Zambii i Zimbabwe. Oznacza to, że w tym roku wykryto chorobę już w 18 spośród 55 afrykańskich krajów.

- [...] To za dużo, nie możemy tak dalej postępować. Do tego tygodnia zgłoszono łącznie 1,1 tys. zgonów - powiedział Jean Kaseya, szef afrykańskich CDC - Jeśli nie podejmiemy działań, ospa wymknie się spod kontroli - dodał.

Wezwał również partnerów międzynarodowych do natychmiastowego uwolnienia środków obiecanych na walkę z epidemią.

Małpia ospa w Afryce - gdzie jest epicentrum epidemii?

Mpox to choroba wirusowa, która przenosi się ze zwierząt na ludzi. Może być też przenoszona między ludźmi, podczas długotrwałego kontaktu fizycznego. Do zakażenia dochodzi najczęściej w warunkach tropikalnych centralnej i zachodniej Afryki.

Wirus wywołuje gorączkę, bóle mięśni i zmiany skórne, które przyjmują formę wypełnionych płynem pęcherzów. Po jakimś czasie stają się natomiast strupami. Epicentrum epidemii zlokalizowane jest w Demokratycznej Republice Konga, gdzie miała miejsce większość zgłoszonych zgonów. Na początku października rozpoczęto tam kampanię szczepień, ale mimo to z tygodnia na tydzień odnotowuje się więcej nowych przypadków.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wirtualna karta SIM – jakie ma zalety? 
Materiał promocyjny

Wirtualna karta SIM – jakie ma zalety?