Krztusiec powraca. Jaka jest jego śmiertelność? Czy grozi nam kolejna pandemia?

Czy grozi nam pandemia krztuśca?
Pandemia krztuśca powraca?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Krztusiec wydawał się zapomnianym schorzeniem. Niestety od pewnego czasu obserwuje się znaczny wzrost zachorowań. Jak można "złapać" krztusiec? Jak bardzo jest niebezpieczny? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Justyna Milewska, lekarz rodzinny.

Czy grozi nam pandemia krztuśca?

W sierpniu 2024 roku zanotowano w Polsce 3850 nowych przypadków krztuśca, a od początku roku - już blisko 12,5 tysiąca. To prawie 24-krotnie więcej niż w tym samym okresie w minionym roku. Ten wzrost jest powodowany przez kilka czynników. - Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego mówi, że przyczyną na pewno jest zmniejszenie naszej odporności po pandemii, czyli to się przekłada, co było kilka lat temu. Niestety mniejsze zainteresowanie szczepieniami, także tymi obowiązkowymi, czyli u dzieci. Do 14 roku życia te szczepienia są obowiązkowe, są w kalendarzu szczepień oraz migracja, która jest znacznie większa, a nie wszędzie te szczepienia były - powiedziała w Dzień Dobry TVN Justyna Milewska, lekarz rodzinny.

Pierwszą szczepionkę przeciwko krztuścowi dziecko otrzymuje w 7 tygodniu życia. - Do 7 tygodnia życia nie jest zabezpieczone swoim szczepieniem, ale może to zrobić jego mama - tłumaczyła i dodała, że przeciwciała - w zależności od szczepionki - utrzymują się w organizmie od 5 do 10 lat. Warto dodać, że ostatnią dawkę szczepienia dziecko dostaje w wieku 14 lat.

Krztusiec - jakie daje objawy?

Krztusiec przypomina zapalenie oskrzeli. - To każdy kiedyś w życiu przeszedł, ale tutaj charakterystyczny jest przedłużający się, bardzo ciężki, męczący kaszel. Objawy są bardziej nasilone, im pacjent jest młodszy. U małych dzieci do pierwszego roku życia jest to choroba, która może zagrażać jego życiu. Około 1 proc. śmiertelności do 2 miesiąca życia i około 0,5 proc. do 11-miesiąca życia - wyjaśniła nasza rozmówczyni.

Mimo że krztuśca nie możemy sami zdiagnozować, to w ocenie specjalistki w okresie tzw. nieżytowym warto wykonać test antygenowy - przeciwko grypie, COVID-19 i RSV. - Już jesteśmy wtedy w stanie zweryfikować, czy to któreś z tych zakażeń wirusowych, bo krztusiec jest chorobą bakteryjną - podkreśliła.

Jak leczy się krztusiec? Czy od razu podaje się antybiotyk? Do czego może doprowadzić niewyleczony krztusiec? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości