Egzema u dzieci – przyczyny, objawy, sprawdzone metody leczenia

dziecko z chorobą skóry
Egzema u dziecka - jak ją leczyć?
Źródło: SBenitez/Getty Images
Egzema (atopowe zapalenie skóry) jest chorobą o podłożu alergicznym. Najczęściej doskwiera maluchom, które mają od 4 miesięcy do 4 lat. Po tym czasie zanika, ale może powrócić w późniejszych latach. Skuteczne leczenie egzemy u dzieci zmniejsza ryzyko nawrotów.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

dr Julia Lanckorońska, dermatolog
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na egzemę u dzieci nie jest łatwe. Choroba ma różne przyczyny, np. kontakt z substancją drażniącą, taką jak niektóre barwniki, konserwanty, z niklem, który znajduje się w zapięciach ubranek, a także z lanoliną, będącą składnikiem kosmetyków dla dzieci. Z tego powodu atopowe zapalenie skóry jest dość powszechnym schorzeniem. Rodzic nie powinien czuć się winny, że zaniedbał jakąś kwestię i doprowadził do wykwitów na ciele swojej pociechy.

Co to jest egzema?

Egzema jest wspólnym określeniem dla wielu chorób, które objawiają się swędzeniem i wykwitami. Dzieci najczęściej chorują na pieluszkowe zapalenie skóry, a także egzemę kontaktową, pojawiającą się na odsłoniętych miejscach ciała w wyniku bezpośredniego kontaktu z substancją uczulającą lub drażniąca, a także egzemę łojotokową, która cechuje się nadmiernym wydzielaniem łoju z gruczołów. Choroba pojawia się falami – stan skóry dziecka pogarsza się zimą, a poprawia latem.

Egzema: przyczyny

Przyczyny schorzenia nie są do końca zbadane i potwierdzone przez specjalistów. Można jednak wyróżnić dwa rodzaje choroby. Egzema egzogenna nazywana jest także kontaktową. Rozwija się w wyniku bezpośredniego kontaktu dziecka z substancją uczulającą. U maluchów bardzo często pojawia się egzema pieluszkowa, która wywołana jest przez kał i mocz znajdujący się zbyt długo w pampersie lub pieluszce. Za egzemę endogenną odpowiadają predyspozycje genetyczne, a także zaburzenia pracy układu odpornościowego i krwionośnego. Duży wpływ na pojawienie się atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia ma też środowisko, styl życia i żywienie matki w czasie ciąży. Specjaliści dowiedli, że ta choroba jest związana z występowaniem alergii. Często pojawia się u małych dzieci, ponieważ mają skórę dużo cieńszą niż u dorosłych, a przez to jest bardziej podatna na wysychanie, co stanowi dobre podłoże do rozwoju egzemy.

Objawy egzemy u dzieci

Egzema dziecięca daje podobne objawy jak u osób dorosłych. W przypadku alergii kontaktowej są to:

  • silny świąd;
  • sucha skóra;
  • zaczerwienienie skóry;
  • pojawienie się małych grudek;
  • opuchnięcie skóry;
  • łuszczenie się skóry;
  • pęcherze;
  • rany z wysiękiem płynu.

Początkowo objawy te pojawiają się w miejscu kontaktu skóry z substancją drażniącą, jednak z czasem mogą rozprzestrzenić się na całe ciało.

Dzieci chorują także na egzemę łojotokową, której charakterystycznym symptomem jest tłusta, czerwona skóra. Pojawia się ona najczęściej na sklepieniu czaszki, twarzy (w tym na czole) oraz w fałdach na karku i podbrzuszu.

Czy egzema jest zaraźliwa?

Egzema (niemowlęca, dziecięca, dorosłych) nie jest zaklasyfikowana jako choroba zakaźna. Rodzic nie może się nią zarazić od dziecka. Działa to też w drugą stronę – chorujący rodzic nie zaraża malucha poprzez przytulanie, całowanie go czy karmienie. Nie trzeba więc obawiać się kontaktu fizycznego, nawet jeśli w rodzinie pojawiło się to schorzenie.

Egzema – jak ją leczyć?

Egzema u noworodków i starszych dzieci jest leczona na wiele sposobów. Kluczową kwestię stanowi jednak odpowiednia higiena i stałe nawilżanie skóry. Kąpiel dla dziecka z egzemą powinna być krótka (maksymalnie 10 minut). Optymalna temperatura wody to około 37°C. Środki wykorzystane do mycia ciała malucha muszą mieć naturalny skład. Po kąpieli należy dokładnie osuszać skórę dziecka, ale nie wycierać mocno ręcznikiem. Nie można zapomnieć o kremach czy balsamach nawilżających przeznaczonych dla dzieci z AZS. W czasie leczenia tego schorzenia konieczne jest unikanie substancji drażniących oraz pożywienia, które wywołuje egzemę (mogą być one różnie w zależności od organizmu). Aby unikać rozdrapywana swędzących miejsc, warto stosować u malucha rękawiczki "niedrapki". Dziecko powinno być ubierane w luźne ubrania wykonane z bawełny.

W pomieszczeniu, w którym sypia, nie może być zbyt ciepło – najlepsza temperatura to około 18°C. Należy także zadbać o nawilżenie powietrza. Wielu osobom jako środek leczący egzemę przepisywana jest maść z kortyzolem. Nie powinno się stosować jej samodzielnie, o konieczności jej użycia i dawkowaniu decyduje lekarz. Niewłaściwe wykorzystanie jej może doprowadzić do innych kłopotów ze zdrowiem malucha. W przypadku leczenia egzaminu u dzieci częściej stosowany jest immunomodulator, a także maści zawierające inhibitory kalcyneuryny, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Dobrze sprawdzą się też maści z witaminami A i E. O konieczności i częstotliwości ich stosowania również powinien zdecydować pediatra. W przypadku ostrej egzemy u dzieci konieczne może być zastosowane antybiotyku, jednak jest to ostateczność.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości