Sarsa niemal straciła słuch. Dziś ostrzega fanów: "Organizatorzy koncertów nie mają świadomości, że mogą robić krzywdę"

Marta "Sarsa" Markiewicz ostrzega uczestników koncertów przed problemami zdrowotnymi
"Diagnozy gwiazd". Jak Sarsa dba o słuch swoich fanów? Chce wprowadzić zmiany w branży muzycznej
"Diagnozy gwiazd". Jak Sarsa dba o słuch swoich fanów? Chce wprowadzić zmiany w branży muzycznej
"Diagnozy gwiazd". Marta "Sarsa" Markiewicz cierpi na otosklerozę. Co wiemy o tej chorobie?
"Diagnozy gwiazd". Marta "Sarsa" Markiewicz cierpi na otosklerozę. Co wiemy o tej chorobie?
U Sarsy wystąpiły powikłania po zabiegu. Jak choroba wpływa na jej związek?
U Sarsy wystąpiły powikłania po zabiegu. Jak choroba wpływa na jej związek?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska o objawach cukrzycy. Jak pogodziła chorobę z macierzyństwem?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska o objawach cukrzycy. Jak pogodziła chorobę z macierzyństwem?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska kilkukrotnie przeżyła hipoglikemię. Co wtedy odczuwała?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska kilkukrotnie przeżyła hipoglikemię. Co wtedy odczuwała?
"Diagnozy gwiazd". Ile pieniędzy Marta Wiśniewska wydaje na leczenie cukrzycy?
"Diagnozy gwiazd". Ile pieniędzy Marta Wiśniewska wydaje na leczenie cukrzycy?
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan o boreliozie. Jakie aktorka miała objawy?
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan o boreliozie. Jakie aktorka miała objawy?
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan zaprzecza, że promuje metodę ILADS w leczeniu boreliozy
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan zaprzecza, że promuje metodę ILADS w leczeniu boreliozy
"Diagnozy gwiazd". Klaudia El Dursi opowiada o dolegliwościach żołądkowo-jelitowych
"Diagnozy gwiazd". Klaudia El Dursi opowiada o dolegliwościach żołądkowo-jelitowych
"Diagnozy gwiazd". SIBO - dolegliwość, z którą zmaga się Klaudia El Dursi
"Diagnozy gwiazd". SIBO - dolegliwość, z którą zmaga się Klaudia El Dursi
Odkąd mierzy się z obustronną otosklerozą, przywiązuje ogromną wagę do tego, by na jej koncertach osoby odpowiedzialne za nagłośnienie dbały o higienę słuchu uczestników wydarzenia. Marta "Sarsa" Markiewicz w swej chorobie dostrzegła misję i chce wprowadzić zmiany w branży muzycznej. Co gwiazda estrady sądzi z perspektywy matki kilkuletniego chłopca o zabieraniu małych dzieci na występy artystów? Sprawdź w najnowszym odcinku "Diagnoz gwiazd".

Cykl wideo "Diagnozy gwiazd" to rozmowy redaktorki dziendobry.tvn.pl Bereniki Olesińskiej z osobami znanymi w przestrzeni medialnej, które borykają się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi oraz dyskusje z lekarzami specjalizującymi się w danej dziedzinie medycyny, którzy dokonują analizy przypadku i przekazują widzom merytoryczną wiedzę na temat konkretnej jednostki chorobowej.

Jak Marta Markiewicz dba o słuch synka?

W 2023 roku u Sarsy wykryto postępującą i prowadzącą do głuchoty obustronną otosklerozę, jednak interwencja chirurgiczna prof. dr. hab. n. med. dr. h.c. multi Henryka Skarżyńskiego na szczęście zatrzymała rozwój choroby. Więcej na ten temat przeczytasz i obejrzysz TUTAJ.

Dziś wokalistka pragnie uświadamiać kolegów z branży i fanów, jak prawidłowo troszczyć się o narządy słuchu. W rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską w cyklu "Diagnozy gwiazd" wyznała, że jest wyczulona na punkcie nadzorowania jakości słuchu u 3,5-letniego synka.

- Kiedy Leonard przechodzi jakąkolwiek infekcję, to staramy się w miarę regularnie kontrolować, czy tam nie ma jakiegoś płynu po infekcji. Kiedy coś cię dotknie, to zaczynasz być na to wrażliwy. Pewnie bym tego nie robiła, gdybym sama nie zachorowała na otosklerozę - zaznaczyła kompozytorka i autorka tekstów.

Goszczący w "Diagnozach gwiazd" prof. dr hab. n. med. i o zdr. Piotr Skarżyński potwierdził, że dzieci są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju problemy laryngologiczne, jednak rzadziej niż dorośli o nich informują, dlatego czujność rodzica jest niezbędna, by lekarze mogli jak najszybciej interweniować.

- Taka złota triada objawów to otwarte usta, głośniejsze mówienie i niewykonywanie poleceń. Jeśli to nie ustępuje w krótkim okresie po infekcji, dziecko ma cały czas otwarte usta, chrapie, to tylko będzie gorzej. Jeśli do trzech miesięcy, tak zakładamy, uda nam się farmakologicznie poprawić tę sytuację poprzez inhalacje, to dobrze, natomiast często jak już ktoś chodzi z takimi otwartymi ustami, to cofnięta jest żuchwa. (...) Też jest kwestia niedosłuchów, które się pojawiają. Badania przesiewowe w wieku szkolnym, czyli już po przedszkolu, wykazują, że czasami nawet kilkanaście procent dzieci ma jakieś problemy. To nie znaczy, że trzeba od razu operować, ale (...) połowa z tych dzieci przynajmniej raz z klasy do klasy nie zdaje - uświadamia specjalista.

Prof. Piotr Skarżyński dodaje, że otosklerozę częściej dziedziczą córki niż synowie - i to po matkach, a nie ojcach. - Dlatego pytamy: "Czy pani mama miała problem ze słuchem?". Pacjenci odpowiadają: "A tata nie mógł mieć?". Akurat na tę chorobę kobiety częściej zapadają - wyjaśnia ekspert.

Sarsa apeluje do branży muzycznej i fanów: "Organizatorzy koncertów nie mają świadomości"

Na wystąpienie wszelkich niedosłuchów znacznie bardziej są narażone osoby, które mają w pracy styczność z ponadprzeciętnym hałasem. Do tego grona zaliczają się między innymi korzystający na co dzień z odsłuchu artyści. Czy to oznacza, że obcowanie z muzyką może negatywnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie uszu? Wszystko zależy od okoliczności.

- Słuchajmy muzyki, absolutnie. Możemy słuchać jej w słuchawkach, tylko żeby te słuchawki były dobrej jakości, żeby one nie dawały takiej zmiany amplitudy, żeby nie skrzeczało nam, bo to jest najgorsze dla naszego słuchu - przestrzega w "Diagnozach gwiazd" prof. Piotr Skarżyński.

Sarsa natomiast dzieli się swoimi przemyśleniami na temat organizacji festiwali i plenerowych imprez muzycznych. Wokalistka w rozmowie z redaktorką Bereniką Olesińską wspomniała, że większość fanów nie zdaje sobie sprawy z czyhającego podczas takich wydarzeń zagrożenia.

- Dzięki temu, że zachorowałam, bardzo zwracamy uwagę na higienę na naszych koncertach. Nasz realizator frontów, czyli osoba, która decyduje o tym, jakie jest natężenie dźwięku i w jakich pasmach wszystko gra, bardzo zwraca na to uwagę, by to było w takich zakresach, które nie wpływają negatywnie na dobrostan naszej publiczności. Mam takie poczucie w sobie, by w przyszłości o tym rozmawiać w naszej branży, bo wiem, że na wielu takich wydarzeniach, nawet miejskich, po prostu organizatorzy zwyczajnie nie mają świadomości, że mogą robić swoim mieszkańcom krzywdę, nie dbając o przestrzeganie pewnych wytycznych. Myślimy też o tym, żeby wprowadzać zabezpieczenia, typu odpowiednie zatyczki, bo często na nasze koncerty przychodzą rodzice z dziećmi. Ja, będąc mamą, myślę, że na swój koncert, gdybym wzięła takie dziecko 3-letnie, to bym jednak zadbała, by miało ono słuchawki na uszach, które nie ograniczają jego możliwości uczestniczenia w wydarzeniu, ale zabezpieczają - stwierdziła Markiewicz.

Jakie praktyki warto stosować na koncertach, by w optymalny sposób ulżyć przeciążonemu słuchowi? Czy pacjenci otorynolaryngologiczni mogą liczyć na wprowadzenie nowych metod leczenia bądź diagnostyki? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo zamieszczonego na górze strony.

Bohaterami poprzednich odsłon "Diagnoz gwiazd" byli:

  • Klaudia El Dursi i gastroenterolog dr n. med. Dawid Szkudłapski (odcinek 1. - LINK, odcinek 2. - LINK);
  • Barbara Kurdej-Szatan i lekarka chorób zakaźnych dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska (odcinek 1. - LINK, odcinek 2. - LINK);
  • Marta Wiśniewska i specjalistka w dziedzinie diabetologii dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly (odcinek 1. - LINK, odcinek 2. - LINK, odcinek 3. - LINK).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie
Materiał promocyjny

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie