Dalsza część tekstu poniżej
Małpia ospa. Szef WHO zwołuje Komitet ds. Nagłych Wypadków
Małpia Ospa od dawna obecna jest w Demokratycznej Republice Konga. Dane WHO wskazują, że od początku roku zachorowało na nią ponad 14 tys. osób i doprowadziła do 511 zgonów.
Na przestrzeni miesięcy odnotowano niepokojący wzrost zachorowań. Co więcej, małpia ospa pojawia się w innych krajach Afryki. Tylko w ciągu ostatnich 30 dni potwierdzono 50 przypadków w Burundi, Kenii, Rwandzie i Ugandzie. Z tego względu Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO, podjął decyzję o zwołaniu specjalnego komitetu, w którym wezmą udział eksperci z całego świata. Jak przyznał, chce skonsultować ze specjalistami, czy obecna sytuacja niesie zagrożenie dla międzynarodowego zdrowia publicznego.
- W świetle rozprzestrzeniania się małpiej ospy poza DRK oraz możliwości dalszego międzynarodowego rozprzestrzeniania się w Afryce i poza nią zdecydowałem się zwołać Komitet ds. Nagłych Wypadków zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, aby doradził mi, czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.
Małpia ospa. Jakie są objawy?
Małpia ospa to odzwierzęca choroba zakaźna. Wirus może być jednak przenoszony z człowieka na człowieka. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę przypominającą krosty, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach.
Więcej przeczytasz na tvn24.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Małpia ospa przybiera na sile. Ryzyko zakażenia wirusem w Europie jest bardzo wysokie
- Polska chce zakupić lek na małpią ospę. "Trwają rozmowy"
- Pościel po chorym na małpią ospę może być zakaźna. Jak ją prać?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: David Talukdar/Gettyimages