Rozprzestrzenia się groźna choroba zakaźna. Szef WHO zwołał Komitet ds. Nagłych Wypadków

GettyImages-1410858127_Easy-Resize
GettyImages-1410858127_Easy-Resize
Światowa Organizacja Zdrowia zwoła Komitet ds. Nagłych Wypadków w związku z rozprzestrzenianiem się małpiej ospy. Szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus przekazał, iż istnieje obawa przed rozprzestrzenieniem się wirusa wywołującego tę chorobę. Od jakiegoś czasu zaczęły pojawiać się nowe przypadki zachorowań.

Dalsza część tekstu poniżej

dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki zakażeń, pediatra, immunolog
Małpia ospa w Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN

Małpia ospa. Szef WHO zwołuje Komitet ds. Nagłych Wypadków

Małpia Ospa od dawna obecna jest w Demokratycznej Republice Konga. Dane WHO wskazują, że od początku roku zachorowało na nią ponad 14 tys. osób i doprowadziła do 511 zgonów. 

Na przestrzeni miesięcy odnotowano niepokojący wzrost zachorowań. Co więcej, małpia ospa pojawia się w innych krajach Afryki. Tylko w ciągu ostatnich 30 dni potwierdzono 50 przypadków w Burundi, Kenii, Rwandzie i Ugandzie. Z tego względu Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO, podjął decyzję o zwołaniu specjalnego komitetu, w którym wezmą udział eksperci z całego świata. Jak przyznał, chce skonsultować ze specjalistami, czy obecna sytuacja niesie zagrożenie dla międzynarodowego zdrowia publicznego.

- W świetle rozprzestrzeniania się małpiej ospy poza DRK oraz możliwości dalszego międzynarodowego rozprzestrzeniania się w Afryce i poza nią zdecydowałem się zwołać Komitet ds. Nagłych Wypadków zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, aby doradził mi, czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO. 

Małpia ospa. Jakie są objawy?

Małpia ospa to odzwierzęca choroba zakaźna. Wirus może być jednak przenoszony z człowieka na człowieka. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę przypominającą krosty, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: David Talukdar/Gettyimages

podziel się:

Pozostałe wiadomości