Newsy

Polska chce zakupić lek na małpią ospę. "Trwają rozmowy"

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna
Szczepionka

Małpia ospa rozprzestrzenia się w Europie. Polska czeka na rozstrzygnięcie przetargu ws. zakupu szczepionek. Kiedy może zapaść decyzja? Co z lekami?

Szczepionki przeciw małpiej ospie w Polsce?

Rośnie liczba krajów, w których potwierdzono przypadki małpiej ospy. Do tej grupy zalicza się Polska. Według danych z 15 czerwca zanotowano u nas 12 zakażeń tym wirusem. Pierwszy potwierdzono 10 czerwca.

Zobacz wideo: Zdrowie

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za finansowanie leków w rozmowie z "DGP" przyznał, że "Polska czeka na rozstrzygnięcie unijnego przetargu na szczepionki". Jak podkreślił, mowa na razie o ok. 1 tys. szczepionek.

Co z lekiem na małpią ospę?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia poinformował również, że trwają rozmowy dotyczące zakupu leku przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Wyjaśnił, co stoi za tym wyborem.

- Zwrócili się do nas konsultanci krajowy oraz wojewódzcy celem wyrażenia zgody na import docelowy dla szpitali. Wydaliśmy zgodę, ale trwają rozmowy o bezpośrednim zakupie od producenta przez RARS, z powodu problemów z zakupem przez hurtownie ogólnodostępne - powiedział "DGP Maciej Miłkowski.

Zobacz wideo: Małpia ospa w Polsce

Małpia ospa w Polsce
Małpia ospa w Polsce Źródło: Dzień Dobry TVN

Małpia ospa - jak można się zakazić?

Małpia ospa jest chorobą zakaźną. Doktor Paweł Grzesiowski w rozmowie z Dzień Dobry TVN opowiedział, jak rozprzestrzenia się wirus.

- Zakażamy się przez dotyk, kontakt bezpośredni z osobą chorą, ale również możemy zarazić się drogą kropelkową. W początkowej fazie choroby osoba, która kaszle, kicha, może przenosić wirusa. Ostatnia droga, która jest równie możliwa, to przeniesienie przez kontakt z przedmiotami, których dotyka osoba chora. Dlatego że wirus potrafi przeżyć 3-4 dni w ręcznikach, bieliźnie, pościeli - tłumaczył ekspert.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Jasmin Merdan/Getty Images

Pozostałe wiadomości