Co według tradycyjnych wierzeń oznacza kichanie? Przesądy w Polsce i na świecie

Przesądy związane z kichaniem
Kichanie
Źródło: Guido Mieth / Getty Images

Co oznacza kichanie? Dotyczące go przesądy różnią się w zależności od kraju. Nie dotyczą one tylko ludzi. Kichanie kota może np. wskazywać na to, jaka będzie pogoda. Jakie są najpopularniejsze przesądy związane z kichaniem?

Kichanie jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym naszego organizmu, które nie musi oznaczać nic złego. Jednak na przestrzeni wieków w wielu miejscach na ziemi powstawały przesądy związane z kichaniem. Dlaczego? Ludzie nie potrafili racjonalnie wyjaśnić tego naturalnego odruchu, więc zaczęli mu przypisywać pewne znaczenia. Uważali, że kichanie jest dziełem nadprzyrodzonych mocy czy dobrych lub złych duchów, które przez to chcą coś przekazać ludziom. Co według ludowych wierzeń może oznaczać kichanie?

Główne przesądy związane z kichaniem

Większość przesądów powstawało w celu wyjaśnienia zjawisk lub wydarzeń, których nie dało się racjonalnie wytłumaczyć. Również zabobony związane z kichaniem powstały z niewiedzy dotyczącej tego, skąd pochodzi ten mimowolny, naturalny odruch. Dlatego zaczęto mu przypisywać pewne znaczenia i zastanawiać się, czy jest dobrym, czy złym znakiem. W zależności od tego, czy kichało się rano czy wieczorem, sytym czy na czczo, w niedzielę lub środę, kichanie mogło oznaczać coś zupełnie innego. Jeśli np. kichnie się w prawo, według zabobonów, możemy spodziewać się nieoczekiwanego zastrzyku gotówki. Jeśli zaś kichniemy w lewo, możemy doświadczyć dużego rozczarowania ze strony członka rodziny lub bliskiego znajomego. Gdy kichniemy na czczo w wigilię Bożego Narodzenia, będziemy cieszyć się długim i zdrowym życiem. Zabobony związane z kichaniem występują również w innych krajach. Jeśli np. kichnie Grek, może być on pewien, że ktoś właśnie o nim ciepło myśli.

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Przesądy o kichaniu a dni tygodnia

Istnieje kilka wersji mówiących o tym, co oznacza kichanie w dany dzień tygodnia. Według niektórych źródeł kichnięcie w poniedziałek oznacza, że otrzymamy miły prezent. Według innych podań możemy spodziewać się ważnych wiadomości. Kichnięcie we wtorek może oznaczać początek dużych kłopotów lub to, że ktoś nas niespodziewanie pocałuje. Jeśli zaś kichniemy w środę, możemy spodziewać się nieprzyjemnych wiadomości lub odwrotnie, wizyty kogoś, kogo bardzo lubimy i cenimy. Kichnięcie w czwartek może zwiastować daleką podróż lub przykrą wiadomość o śmierci kogoś bliskiego. Z kolei kichnięcie w piątek może oznaczać niespodziewany przyjazd gości, w sobotę – szkodę, a w niedzielę spotkanie z ukochaną osobą.

Zabobony o kichaniu a liczba kichnięć

Oprócz tego, w jaki dzień tygodnia kichniemy, ważne jest też to, ile razy kichniemy. Jeśli jest to pojedyncze kichnięcie, możemy być pewni, że ktoś nas po cichu wychwala. Jeśli zaś kichniemy dwa razy oznacza to, że ktoś ze znajomych źle o nas mówi za naszymi plecami. Trzykrotne kichnięcie wskazuje z kolei na to, że ktoś się w nas zakochał i po cichu do nas wzdycha.

Przesądy związane z kichaniem kotów

Przesądy dotyczące kichania nie odnoszą się jedynie do ludzi. Wiele zabobonów o kichaniu dotyczy też domowych zwierząt, np. kotów. We Włoszech duża liczba zabobonów jest podobna do polskich – tam również przejście pod drabiną, rozbicie lustra czy spotkanie na swojej drodze czarnego kota zwiastuje nieszczęście. Jednak we Włoszech kot może być też zwiastunem pomyślności – jeśli ktoś usłyszy, jak kicha kot, może liczyć na łut szczęścia w najbliższych dniach. Z kolei jeśli kot myje sobie pyszczek, oznacza to, że nadchodzi załamanie pogody. Również w Wielkiej Brytanii dzięki obserwacji kotów można wywnioskować, jaka pogoda nas czeka. Jeśli domowy kot myje się za uszami, siada tyłem do kominka lub właśnie kicha, oznacza to, że niedługo spadnie ulewny deszcz. Ciekawostką jest, że czarne koty – odwrotnie niż we Włoszech i w Polsce – przynoszą w Wielkiej Brytanii pomyślność.

Przesądy związane z kichaniem a cechy charakteru

Na podstawie tego, jak ktoś kicha, możemy również wywnioskować, jakie są cechy charakteru danej osoby. Określanie osobowości na podstawie stylu kichania nie jest wprawdzie typowym zabobonem, jednak ma w sobie coś z przesądów. Jak więc rozpoznać, z kim mamy do czynienia na podstawie tego, jak on lub ona kicha? Jeśli ktoś tłumi kichnięcie lub stara się odejść od innych, można wywnioskować, że jest osobą wrażliwą i nieśmiałą. Jeśli zaś ktoś kicha głośno i bez żadnego zażenowania w tłumie, może to oznaczać, że mamy do czynienia z ekstrawertykiem. Z kolei introwertycy chcą za wszelką cenę ukryć to, że kichają. Będą więc zasłaniać się rękami i starać się kichać w jak najcichszy sposób.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości