Newsy

Małpia ospa przybiera na sile. Ryzyko zakażenia wirusem w Europie jest bardzo wysokie

Newsy

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
TVN24
Medyk w ochronnym ubraniu

Małpia ospa rozprzestrzenia się ostatnio niezwykle szybko. WHO bije na alarm, ostrzegając, że ryzyko zakażenia się w Europie jest niezwykle wysokie. Nadal jednak brak konkretnych rozwiązań na powstrzymanie wirusa.

Czym jest małpia ospa?

Od kilku miesięcy małpia ospa stanowi zagrożenie w Europie. 10 czerwca odnotowano pierwszy przypadek zakażenia tym wirusem na terenie naszego kraju. - Jest to choroba zakaźna. Zakażamy się przez dotyk, kontakt bezpośredni z osobą chorą, ale również możemy zarazić się drogą kropelkową. W początkowej fazie choroby osoba, która kaszle, kicha, może przenosić wirusa. Ostatnia droga, która jest równie możliwa, to przeniesienie przez kontakt z przedmiotami, których dotyka osoba chora. Dlatego że wirus potrafi przeżyć 3-4 dni w ręcznikach, bieliźnie, pościeli - tłumaczył niedawno dr Paweł Grzesiowski w Dzień Dobry TVN.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Pierwsze objawy choroby podobne są do tych, jak podczas grypy. Zaliczają się do nich: gorączka, ból głowy, osłabienie. Małpia ospa jest łagodniejszą odmianą ospy prawdziwej, której na naszej planecie już nie ma. - Szczepienia zostały zakończone w Polsce w 1977 roku, a więc osoby, które urodziły się po tym terminie nie są szczepione przeciwko ospie prawdziwej. Tak więc 45 roczników mamy podatnych na ospę zarówno prawdziwą, jak i małpią - zaznaczył nasz ekspert.

WHO ostrzega przed małpią ospą

Małpia ospa przez długi czas nie budziła takiej grozy jak np. COVID-19. Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, nie ma wątpliwości, że choroba jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia. Co więcej, ryzyko zakażenia wirusem w Europie uznaje się za "wysokie", a w skali całego świata za "umiarkowane".

Jak podało TVN24, Tedros postanowił ogłosić najwyższy alert dla małpiej ospy po tym, jak - według sobotnich danych WHO - liczba zakażeń przekroczyła 16 tysięcy w 75 krajach. W wyniku ostatniej fali zakażeń zmarło pięć osób. WHO przyznaje, że wciąż za mało wiemy na temat sposobów transmisji wirusa, który tak szybko się rozprzestrzenił. 

Więcej informacji znajdziesz na TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: SONGPHOL THESAKIT/Getty Images

Pozostałe wiadomości