Zespół Ramsaya Hunta - co to za choroba?
Zespół Ramsaya Hunta nazywany jest również półpaścem usznym, gdyż jest to specyficzna postać tej choroby. Sam półpasiec jest ostrą wirusową chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus herbes virus. Ten sam wirus wywołuje również ospę wietrzą u dzieci. Choroba ta dotyka osoby, które w dzieciństwie doświadczyły ospy. Dochodzi wtedy do reaktywacji tzw. utajonego zakażenia. Przyczyną zachorowania może być również zakażenie od kontaktu z osobą chorą na ospę wietrzną, np. dzieckiem.
Zdrowie
Zespół Ramsaya Hunta - objawy
Zespół Ramsaya Hunta, czyli półpasiec uszny, powoduje silny ból ucha ze specyficzną wysypką pęcherzykową w okolicy małżowiny usznej. Spowodowane jest to tym, że wirus zajmuje zwój kolanka nerwu twarzoczaszkowego. Ponadto pojawić się może osłabienie słuchu i zaburzenia równowagi. Częstym objawem jest także porażenie całego nerwu twarzoczaszkowego, co może skutkować paraliżem twarzy.
Na półpasiec uszny najczęściej chorują osoby w wieku od 40 do 60 lat. Pierwszymi objawami jest ogólne osłabienie i stan podgorączkowy. Te jednak ustępują w momencie, kiedy pojawiają się pęcherzyki i rumień. Pęcherzyki mogą pojawiać się nie tylko w okolicach małżowiny usznej, ale również w jamie ustnej - na podniebieniu i języku. Towarzyszy temu często suchość w jamie ustnej, a zmianom skórnym silny ból.
Do porażenia nerwu dochodzi u większości pacjentów - literatura medyczna podaje, że u 60 do nawet 90% chorych. W związku z zespołem Ramsaya Hunta może pojawić się również niedosłuch odbiorczy, zaburzenia równowagi z oczopląsem oraz zawroty głowy.
Zespół Ramsaya Hunta - leczenie
Zespół Ramsaya Hunta jest leczony, a porażenie nerwu jest w większości przypadków odwracalne. Przy szybkiej diagnozie i wdrożeniu odpowiedniego leczenia pełny powrót funkcji nerwu obserwuje się u około 75% chorych. W leczeniu stosuje się prednizolon oraz acyklowir (stosowany do leczenia ospy wietrznej, półpaśca i opryszczki). Pierwszy z leków ma działanie przeciwzapalne, immunopresyjne i przeciwalergiczne.
Jeśli dojdzie do porażenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego, to najczęściej nie ma możliwości odwrócenia zmian chorobowych. Może to skutkować zaburzeniami równowagi i zawrotami głowy przez resztę życia.
Zespół Ramsaya Hunta - zapobieganie
Skuteczną formą zapobiegania pojawieniu się choroby jest przyjęcie szczepionki przeciwko ospie wietrznej. Podawana jest ona w wieku dziecięcym, jednak dorosłym, którzy nie przyjęli jej w dzieciństwie, jest również zalecana. Dzięki szczepieniu możliwe jest zapobieganie ciężkim objawom półpaśca, w tym usznego, czyli zespołu Ramsaya Hunta, a także powikłaniom po tych chorobach.
Zobacz także:
- Ospa śmiertelnie niebezpieczna dla dzieci. "Świadomość powikłań nie jest duża w społeczeństwie"
- Półpasiec – jak go zdiagnozować i skutecznie leczyć?
- Szczepienie na ospę – kiedy jest obowiązkowe? Czy warto je wykonać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: zdroweporadniki.pl
Źródło zdjęcia głównego: SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images