Małpia ospa dotarła do Polski. Odnotowano pierwszy przypadek

Adam Niedzielski na konferencji prasowej.
Minister zdrowia informuje o przypadku małpiej ospy w Polsce
Źródło: TVN24/player
10 czerwca wykryto pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Informację podał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Zakażony odzwierzęcym wirusem pacjent przebywa w izolacji.

Małpia ospa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje o pierwszym przypadku

Podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o tym, że małpia ospa dotarła do Polski. Odnotowano pierwszy przypadek zakażenia tym odzwierzęcym wirusem na terenie naszego kraju. Według szefa MZ chorych może być więcej, ale ostateczne diagnozy nie zostały jeszcze postawione.

- Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek - usłyszeliśmy z ust ministra zdrowia.

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

Jak podaje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz tzw. pacjent zero został odizolowany. Nie wiadomo jednak, gdzie przebywa, w jakim regionie jest hospitalizowany oraz nie znamy jego wieku ani płci. Wszystkie szczegóły zostały utajnione.

Małpia ospa - co to za choroba?

Małpia ospa pojawiła się po raz pierwszy w Europie kontynentalnej 19 maja 2022 roku. Dotychczas występowała głównie w krajach afrykańskich. Charakterystycznymi jej objawami są: gorączka, bóle głowy oraz wysypka, która zaczyna się na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na całym ciele.

Wirus dotarł już do 29 państw. Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO podał do wiadomości publicznej, że do 8 czerwca odnotowano ponad tysiąc zakażeń małpią ospą zdiagnozowanych poza krajami środkowej i zachodniej Afryki.

Z tą odzwierzęcą chorobą mierzą się już obywatele między innymi: Portugalii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Austrii, Szwajcarii, Węgrzech czy Hiszpanii. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia uspokajają, że życie zakażonych pacjentów nie jest zagrożone i nie odnotowano żadnego przypadku śmiertelnego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: gazetaprawna.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/player

podziel się:

Pozostałe wiadomości