Małpia ospa dotarła już do Europy kontynentalnej. Co to za choroba? Jak można się nią zarazić?

Aktualizacja:
Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Interia.pl
Ospa małpia

Małpia ospa dotarła już do Europy kontynentalnej. Pierwsze przypadki zakażeń wykryto w krajach takich jak Hiszpania czy Portugalia. Co to za choroba? W jaki sposób najczęściej dochodzi do transmisji wirusa? Jakie są najczęstsze objawy?

Małpia ospa w Europie. Co to za choroba?

Małpia ospa to choroba odzwierzęca, którą wywołuje wirus z rodzaju Orthopoxvirus. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez ugryzienie lub bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem, np. jego płynami ustrojowymi, lub krwią. Przenoszą ją nie tylko małpy. Nosicielami mogą być również gryzonie. Sporadycznie może być też przeniesiony z człowieka na człowieka drogą kropelkową.

Walka o życie

Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejeszDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Małpia ospa - objawy i leczenie

Małpia ospa przypomina ospę wietrzną, ale jej objawy są nieco łagodniejsze. Jakie są najczęstsze objawy małpiej ospy? Pierwsza pojawia się wysoka gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Kilka dni później na skórze występuje wysypka, a zakażony zmaga się z bólami głowy, gardła oraz ogólnym rozbiciem. Proces chorobowy trwa nawet do 4 tygodni, a leczenie odbywa się głównie za pomocą leków przeciwwirusowych.

Małpia ospa. Nowe przypadki w Hiszpanii i Portugalii

Do tej pory małpia ospa występowała na terenach krajów Afryki Zachodniej oraz Środkowej. Niestety 7 maja 2022 roku Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa poinformowała o przypadku zakażenia małpią ospą, który został wykryty w Londynie. Jak się okazuje, już w następnym tygodniu nowi chorzy pojawili się również w Europie kontynentalnej.

19 maja poinformowano w mediach o 5 przypadkach zakażeń w Portugalii. W Hiszpanii do tej pory zdiagnozowano ich 7, jednak służby sanitarne w Madrycie oczekują na kolejne wyniki badań laboratoryjnych i nieprzerwanie prowadzą dochodzenie epidemiologiczne. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Interia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images / Handout

Pozostałe wiadomości