Zakaz odwiedzin w szpitalu to łamanie praw pacjenta. "Muszą być dostępne przez cały tydzień"

Odwiedziny w szpitalu
Odwiedziny w szpitalu
Źródło: Luis Alvarez / Getty Images

Pandemia przyzwyczaiła rodziny osób przebywających w szpitalach do ograniczonego kontaktu z bliskimi. 16 maja 2022 roku stan epidemii został w Polsce zniesiony, ale placówki medyczne wciąż utrudniają swoim pacjentom kontakt z rodzinami. W sprawie interweniował minister zdrowia oraz rzecznik praw pacjenta.

Zakaz odwiedzin w szpitalach

Podczas formalnego stanu epidemii chorzy przebywający w szpitalach w wielu przypadkach mogli polegać wyłącznie na życzliwości personelu. W związku z zakazami odwiedzin umierali w samotności, a rodzinom pozostawały rzeczy osobiste ich bliskich wynoszone w sterylnych workach poza budynek. Choć oficjalnie zniesiono stan epidemii, to w wielu szpitalach wciąż obowiązują restrykcje dotyczący wizyt na oddziałach.

COVID-19

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

Nowe rekomendacje dotyczące odwiedzin chorych pojawiły się się w kwietniu. Wiele szpitali działa jednak z dużym opóźnieniem. Sprawie bliżej przyjrzała się się dziennikarka "Rzeczpospolitej" Katarzyna Wójcik-Adamska. Dla przykładu w Białostockim Centrum Onkologii możliwość odwiedzin została przywrócona 20 maja, w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze 11 maja, Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwach zezwolił na odwiedziny 18 maja. Wciąż są jednak placówki, do których nie można wejść prosto z ulicy. Jedną z nich jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Łodzi, gdzie odwiedziny są możliwe tylko za zgodą szefa oddziału.

Czy można odwiedzać chorych w szpitalach

Prawo pacjenta do odwiedzin regulują przepisy. Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta osoby hospitalizowane mają prawo do osobistego kontaktu z rodziną. Zagrożenie epidemiczne może wprawdzie ograniczyć swobodę korzystania z praw pacjenta, jednak wprowadzone restrykcje nie mogą być uznaniowe.

Ministerstwo jasno określa zasady organizowania odwiedzin chorych. U jednego pacjenta powinna przebywać jedna, maksymalnie dwie osoby, konieczne jest stosowanie maseczek ochronnych. Szpital może określić ramy czasowe wizyt, jednak i w tym zakresie istnieją pewne ograniczenia.

- Zwracam uwagę na to, że odwiedziny nie mogą być ograniczone tylko do określonych dni w tygodniu, muszą być dostępne przez cały tydzień - przekazał RPP Bartłomiej Chmielowiec w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach. - Określenie przedziału godzinowego odwiedzin musi dawać realną szansę skorzystania przez pacjenta z odwiedzin bliskich. Niedopuszczalne jest ograniczenie odwiedzin, np. tylko w godz. 8–10 rano. Co do zasady, należy umożliwić odwiedziny przez cały dzień. Jednorazowa wizyta u pacjenta także nie powinna móc trwać krócej niż 2 godziny - dodał.

W przypadku utrzymywania restrykcyjnych ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta, szpitale mogą zostać ukarane karą administracyjną w wysokości do 500 tys. złotych. Rzecznik zachęcił do zgłaszania przypadków zakazów odwiedzin i zapewnił. że w każdym przypadku podejmie stosowną interwencję.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości