Zabójstwa cywilów w Ukrainie
Od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę, media donoszą o brutalnych mordach na cywilach, o które są oskarżani żołnierze najeźdźcy. Władze zaatakowanego kraju wielokrotnie zapowiadały, że doprowadzą do ukarania osób odpowiedzialnych za dokonywane niejednokrotnie w brutalny sposób egzekucji ludności. Przed kijowskim sądem właśnie zapadł wyrok w sprawie zabójstwa 62-letniego mieszkańca wsi Czupachiwka. Mężczyzna został zamordowany 28 lutego, kiedy idąc poboczem prowadził rower. Nieuzbrojona ofiara otrzymała kilka strzałów w głowę z karabinu maszynowego. Sprawca przyznał się do winy, wyjaśniając, że otrzymał taki rozkaz od przełożonego. Wojskowy obawiał się, że postronny cywil poinformuje ukraińskie wojsko o obecności Rosjan.
Wojna w Ukrainie
- Kazano mi strzelać. Strzeliłem raz. On upadł. My szliśmy dalej - powiedział w trakcie procesu. - Szczerze żałuję. Byłem wtedy zdenerwowany, nie chciałem zabić (...). Tak do tego doszło - dodał.
Wadim Szyszymarin został skazany na dożywocie.
Zbrodnie wojenne w Ukrainie
W kwietniu 2022 roku ukraińskie władze utworzyły Cyfrowe Archiwum Rosyjskich Zbrodni Wojennych. Jego zadaniem ma być gromadzenie dowodów na okrucieństwa rosyjskiej armii. Z kolei Unia Europejska powołała specjalny zespół dochodzeniowo-śledczy, którego celem jest dokumentowanie i prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni wojennych. Na terenach ogarniętych wojną działają też ukraińscy prokuratorzy przesłuchujący jeńców i świadków wydarzeń.
Prokuratura generalna w Kijowie przekazała, że 41 podejrzanych jest gotowych, by stanąć przed sądem. Sprawy dotyczą przestępstw różnego rodzaju: bombardowań cywilnych budynków, zabójstw ludności, gwałtów i rozkradania mienia. Wkrótce odbędą się wstępne przesłuchania dwóch Rosjan przebywających w Ukrainie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jill Biden z wizytą w Ukrainie. "Chciała być wspólnie z mamami i ich dziećmi"
- Warszawska Szkoła Ukraińska daje nadzieję dzieciom uchodźców. "Tam nie dało się normalnie żyć"
- Co piąty ukraiński uchodźca znalazł już pracę w Polsce. Większość to kobiety
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Adam Barabasz
Źródło: RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: Ukraina 24 / Telegram, boonchai wedmakawand / Getty Images