Rzecznik Praw Pacjenta

    Rzecznik Praw Pacjenta

    Po wielu doniesieniach medialnych, że w polskich zakładach psychiatrycznych przebywają osoby, które nie powinny tam być sprawie przyjrzeli się Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Pacjenta. Do jakich wniosków doszli? W jakich okolicznościach pacjenci trafiają do zakładów psychiatrycznych? Jak są traktowani ci z nich, którzy domagają się swoich praw? W jakim celu podawane są im leki? Komu zależy na tym, aby osoby te przetrzymywać w psychiatrykach? O problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem Superwizjera i Uwagi TVN Tomaszem Patorą, pełnomocnikiem osób bezprawnie przetrzymywanych w zakładach psychiatrycznych mec. Piotrem Wojtaszakiem i radcą prawnym Robertem Bryzkiem z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

    Dokumentacja medyczna o naszym stanie zdrowie jest dla lekarza niczym mapa dla wędrowca. To na jej podstawie podejmuje decyzje o dalszym leczeniu i może przewidzieć skutki swojego postępowania. Pierwszą dokumentacją jesteśmy obdarowani tuż po urodzeniu i im jesteśmy starsi, tym jej przybywa. Zakładana jest w miejscach, gdzie się w danym momencie leczyliśmy. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Marzenę Bieńkowską z Biura Rzecznika Praw Pacjenta, by zapytać ją, co się dzieje z naszą dokumentacją medyczną, gdy zmieniamy przychodnię i co zrobić, by ją nam udostępniono?

    Wiele kobiet, które rodziły w polskich szpitalach nie wspomina tego dobrze. Narzekają na warunki panujące na oddziale, pracę lekarzy i pielęgniarek oraz złe traktowanie. Jak wygląda standardowy poród w Polsce? A może jednak coś się zmienia na lepsze? Czy psycholog na porodówce jest potrzebny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku Joannę Pietrusińską i Justynę Wrońską - mamę dwójki dzieci, z których pierwsze urodziło się w traumatycznych warunkach.