Miał dostać troskliwą opiekę medyczną tymczasem lekarze walczą o jego życie. Pan Marek trafił do szpitala w ciężkim stanie z podwarszawskiego ośrodka rehabilitacji. Relacje byłych pacjentów i pracowników placówki są wstrząsające. Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu "Uwaga! TVN".
Jak złożyć wniosek? Ile potrwa wydanie decyzji?
Pacjentka nie uzyskała od personelu zrozumiałej informacji o stanie zdrowia.
16 maja 2022 roku stan epidemii został w Polsce zniesiony, ale placówki medyczne wciąż utrudniają swoim pacjentom kontakt z rodzinami.
Prędzej czy później w życiu każdego z nas pojawia się sytuacja, w której trzeba iść do lekarza, którego niekoniecznie lubimy. Dla jednych będzie to dentysta, dla innych ginekolog czy urolog. Sprawdziliśmy, co można usłyszeć w gabinecie oraz zapytaliśmy Rzecznika Praw Pacjenta o to, czego medykom mówić nie wolno i co zrobić, kiedy już padną niecenzuralne słowa.
Mały Staś jako pierwszy w Nowym Roku przyszedł na świat w szpitalu w Jarocinie. Ojciec nie mógł niestety uczestniczyć w porodzie ani zobaczyć synka z powodu zakazu odwiedzin. Zdjęcia z nowonarodzonym chłopczykiem pozwolono jednak zrobić staroście i jej zastępczyni. Oburzona rodzina złożyła skargę.
W jednym z łódzkich szpitali lekarze separują noworodka od matki tuż po narodzinach. Przyczyna? Pandemia koronawirusa. Dyrekcja placówki pozwala świeżo upieczonej rodzicielce zobaczyć maluszka dopiero po uzyskaniu negatywnego testu na COVID-19. Rzecznik Praw Pacjenta podjął decyzję w tej sprawie.
Po wielu doniesieniach medialnych, że w polskich zakładach psychiatrycznych przebywają osoby, które nie powinny tam być sprawie przyjrzeli się Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Pacjenta. Do jakich wniosków doszli? W jakich okolicznościach pacjenci trafiają do zakładów psychiatrycznych? Jak są traktowani ci z nich, którzy domagają się swoich praw? W jakim celu podawane są im leki? Komu zależy na tym, aby osoby te przetrzymywać w psychiatrykach? O problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem Superwizjera i Uwagi TVN Tomaszem Patorą, pełnomocnikiem osób bezprawnie przetrzymywanych w zakładach psychiatrycznych mec. Piotrem Wojtaszakiem i radcą prawnym Robertem Bryzkiem z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Dokumentacja medyczna o naszym stanie zdrowie jest dla lekarza niczym mapa dla wędrowca. To na jej podstawie podejmuje decyzje o dalszym leczeniu i może przewidzieć skutki swojego postępowania. Pierwszą dokumentacją jesteśmy obdarowani tuż po urodzeniu i im jesteśmy starsi, tym jej przybywa. Zakładana jest w miejscach, gdzie się w danym momencie leczyliśmy. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Marzenę Bieńkowską z Biura Rzecznika Praw Pacjenta, by zapytać ją, co się dzieje z naszą dokumentacją medyczną, gdy zmieniamy przychodnię i co zrobić, by ją nam udostępniono?
Wiele kobiet, które rodziły w polskich szpitalach nie wspomina tego dobrze. Narzekają na warunki panujące na oddziale, pracę lekarzy i pielęgniarek oraz złe traktowanie. Jak wygląda standardowy poród w Polsce? A może jednak coś się zmienia na lepsze? Czy psycholog na porodówce jest potrzebny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku Joannę Pietrusińską i Justynę Wrońską - mamę dwójki dzieci, z których pierwsze urodziło się w traumatycznych warunkach.