Rzecznik Praw Pacjenta o śmierci ciężarnej 33-latki w szpitalu
Czy śmierci 33-letniej ciężarnej kobiety można było uniknąć? Dochodzenie w tej sprawie wciąż trwa. Kto zawinił? Głos zabrali do tej pory Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, a także Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta w odpowiedzi na pytania RPO podkreślił, że 26 maja 2023 r. wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Ekspert, przyglądając się dokumentacji, ustalił bowiem szereg nieprawidłowości w trakcie pobytu pacjentki na oddziale szpitala.
- Wskazał m.in., że nie wdrożono na czas adekwatnej antybiotykoterapii, a w związku z pogarszającym się stanem zdrowia nie prowadzono prawidłowego nadzoru stanu ogólnego i położniczego oraz nie wdrożono właściwego postępowania terapeutycznego we właściwym czasie. Nadzór nad ciężarną nie był prowadzony zgodnie z zachowaniem należytej staranności i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - zaznaczył Chmielowiec.
Co więcej, 33-letnia ciężarna nie otrzymała przystępnej i zrozumiałej informacji o stanie swojego zdrowia. RPP zauważył również, że dokumentacja medyczna pacjentki nie była prowadzona prawidłowo, zgodnie z przepisami i w sposób rzetelny. Nie ma tam wzmianki potwierdzającej bieżący nadzór nad jej stanem zdrowia.
- Stwierdzono naruszenie praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych w przypadku zagrożenia zdrowia i życia, świadczeń zdrowotnych związanych z porodem, świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością, informacji o swoim stanie zdrowia, w tym rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, oraz prawa do dokumentacji medycznej – czytamy w TVN24.pl.
Rodzina 33-latki otrzyma zadośćuczynienie?
W związku z powyższym Rzecznik Praw Pacjenta wystosował do szpitala pismo, w którym ze względu na zawinienie i naruszenie praw pacjenta zaproponował wypłatę zadośćuczynienia dla najbliżej rodziny zmarłej pacjentki. Ponadto cały zebrany materiał dowodowy ma zostać przekazany do właściwych rzeczników odpowiedzialności zawodowej i właściwych organów ścigania.
Narodowy Fundusz Zdrowia o szpitalu w Nowym Targu
W odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, Małopolski Oddział NFZ przekazał, że w latach 2017-2022 w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu przeprowadzono dziesięć kontroli oraz jedne czynności sprawdzające. Nie dotyczyły one jednak zakresu ginekologii i położnictwa.
- Informujemy, że jako Narodowy Fundusz Zdrowia nie możemy dokonać oceny podjętych przez lekarzy decyzji oraz działań leczniczych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, kwestie dotyczące diagnozowania i leczenia pozostają w wyłącznej kompetencji lekarzy. Każdy lekarz podejmuje decyzje dotyczące procesu diagnostyczno-terapeutycznego w sposób autonomiczny. Podejmuje je również w oparciu o aktualną wiedzę medyczną, mając na uwadze stan zdrowia pacjenta, obowiązek udzielania świadczeń zgodnie z zasadami oraz świadom konsekwencji prawnych i zawodowych z tym związanych. Ocenę decyzji lekarskich mogą dokonać odrębne, umocowane ku temu instytucje – oświadczono.
Minister Zdrowia 2 czerwca 2023 r. zlecił konsultantowi krajowemu w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztofowi Czajkowskiemu przeprowadzenie czynności kontrolnych w szpitalu w Nowym Targu. Powołał także zespół do spraw opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży. Wskazówki te mają dotyczyć procedur związanych z przerywaniem ciąży w przypadkach stwierdzenia wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia ciężarnej.
Wytyczne dotyczyć będą przede wszystkim sposobu oceny i potwierdzania przesłanek dopuszczalności przerwania ciąży, przesłanek konieczności zlecenia dodatkowych konsultacji medycznych, mających na celu określenie stanu zdrowia ciężarnej, sposóbu postępowania z ciężarną w przypadku stwierdzenia stanu zagrożenia jej życia oraz materiały szkoleniowe dla pracowników medycznych oddziałów ginekologiczno-położniczych.
- Przewiduje się, że po zakończonych pracach zespołu - w oparciu o sporządzone wytyczne - zostaną przeprowadzone cykle szkoleń dla wszystkich placówek szpitalnych z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Będą one przeprowadzane przez Rzecznika Praw Pacjenta we współpracy z Konsultantem Krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa, który jest przewodniczącym Zespołu - podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Więcej informacji o sprawie przeczytasz na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Trwają poszukiwania 16-letniego Krzysztofa. Rodzice apelują o pomoc: "Napisał: kocham życie"
- Rodzina i policja szukają zaginionego 16-latka. "Nie martw się o nic, po prostu wróć do nas"
- Tajemnicze zaginięcie małżeństwa z Warszawy. "To poważne wykroczenie, zostały porzucone dzieci"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/x-news