Sprawa śmierci Izabeli z Pszczyny. Kolejne zarzuty dla lekarzy

Izabela
Uwaga! TVN. List córeczki Izabeli z Pszczyny
Uwaga! TVN. List córeczki Izabeli z Pszczyny
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Nie milkną echa śmierci 30-letniej, ciężarnej Izabeli z Pszczyny, która zmarła w szpitalu z powodu sepsy. Zastępca okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej w Katowicach wydał postanowienia o przedstawieniu zarzutów dwóm lekarzom, którzy zajmowali się pacjentką.

Śmierć Izabeli z Pszczyny

Izabela była w piątym miesiącu ciąży, kiedy trafiła do szpitala w Pszczynie z powodu odejścia wód płodowych. Przez cały dzień pisała do mamy, że boi się o swoje życie, ponieważ jej stan zdrowia z godziny na godzinę się pogarszał. Lekarze nie zdecydowali się dokonać aborcji, czekali aż płód sam obumrze. 30-latka zmarła w szpitalu z powodu sepsy. Osierociła kilkuletnią córkę.

Jak podaje serwis TVN24, zastępca okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej w Katowicach postawił zarzuty dwóm lekarzom ze szpitala w Pszczynie, którzy we wrześniu 2021 roku zajmowali się ciężarną Izabelą. Mowa o naruszeniu art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz art. 8 Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Kolejne zarzuty dla lekarzy ze szpitala w Pszczynie

Czego dotyczą wskazane artykuły? Art. 4 ustawy brzmi: "Lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością".

Natomiast art. 8 Kodeksu Etyki Lekarskiej stanowi, że: "Lekarz powinien przeprowadzać wszelkie postępowanie diagnostyczne, lecznicze i zapobiegawcze z należytą starannością, poświęcając im niezbędny czas".

Śledztwo w sprawie Izabeli z Pszczyny prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach. We wrześniu 2022 roku przedstawiła zarzuty trzem lekarzom, którzy zajmowali się zmarłą ciężarną. Dotyczą one nieumyślnego spowodowania śmierci i narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Serwis TVN24 informuje, że podejrzani nie przyznali się do winy. Prokuratorskie śledztwo jest na końcowym etapie.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?