Rekompensaty za błędy medyczne na nowych zasadach. Odszkodowania do 200 tys. zł 

Rekompensaty za błędy medyczne - nowe zasady od 6 września 2023 r.
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czekamy w kolejkach do lekarzy najdłużej w UE
Czekamy w kolejkach do lekarzy najdłużej w UE
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Jeśli ktoś padł ofiarą błędu lekarskiego, może domagać się odszkodowania na nowych zasadach, które obowiązują od 6 września 2023. Pieniądze będą wypłacane z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Ile wyniosą rekompensaty? Kto będzie je przyznawał? Ile potrwa wydanie decyzji?

Rekompensaty za błędy medyczne - nowe zasady

6 września 2023 r. w życie weszła nowelizacja przepisów o prawach pacjenta i RPP oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona nową, pozasądową ścieżkę rekompensaty szkód doznanych podczas leczenia szpitalnego. Pacjenci, którzy zostali poszkodowani, mogą dochodzić rekompensaty u Rzecznika Praw Pacjenta, a nie - jak do tej pory - przed komisjami wojewódzkimi.

Ustawa powołuje Zespół do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, który działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Rzecznik przejmie też postępowania, które toczą się obecnie przed komisjami, a nie zakończą do 30 czerwca 2024 roku.

Rekompensaty za błędy medyczne - wniosek

Wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta może złożyć pacjent, a w przypadku jego śmierci:

  • krewny pierwszego stopnia - czyli córka, syn, matka, ojciec
  • niepozostający w separacji małżonek
  • przysposabiający lub przysposobiony
  • osoba pozostająca z pacjentem we wspólnym pożyciu

Rynekzdrowia.pl informuje, że dokument można złożyć w ciągu roku od dnia, w którym wnioskodawca dowiedział się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo o śmierci pacjenta, ale nie później niż trzy lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie medyczne. Podanie podlegać będzie jednorazowej opłacie w wysokości 300 zł (pacjent w trudnej sytuacji materialnej może zostać z niej zwolniony).

Rekompensaty za błędy medyczne - kwoty

- Wysokość odszkodowania, jakie będzie się należeć, wynikać będzie z tabeli określonej w rozporządzeniu. Obecnie dostępny jest jego projekt - przekazuje rynekzdrowia.pl. Jak dodaje, z ustawy bezpośrednio wynika jedynie, że świadczenie wyniesie:

  • od 2 000 do 200 tys. zł w przypadku zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym
  • od 2 000 do 200 tys. zł za uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia
  • od 20 000 do 100 tys. zł za śmierci pacjenta.

Odszkodowania Rzecznik Praw Pacjenta będzie przyznawał po zapoznaniu się z opinią Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Będzie miał na to trzy miesiące od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku.

Zdarzenia medyczne - co to jest?

Jak czytamy na stronie rynekzdrowia.pl, z ustawy wynika, że "zdarzenia medyczne zaistniałe w trakcie lub w efekcie udzielania bądź zaniechania udzielenia świadczenia zdrowotnego to zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierć pacjenta, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, jeśli świadczenie zostałoby udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo zastosowana zostałaby inna dostępna metoda diagnostyczna lub lecznicza".

Co to oznacza? Świadczenie kompensacyjne nie będzie dotyczyć powikłań, które są dającymi się przewidzieć następstwami zastosowania danej metody leczenia, na jaką pacjent wyraził świadomą zgodę. Ponadto będzie ono mogło być przyznane tylko za zdarzenie medyczne, do którego doszło w szpitalu i było finansowane ze środków publicznych, czyli "na NFZ".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie
Materiał promocyjny

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie