Mariupol zaatakowany przez Rosjan
Trwa wojna w Ukrainie. Z informacji przekazanych przez mera Wadyma Bojczenko w okupowanym przez Rosjan Mariupolu zginęło 22 tys. mieszkańców. Liczba ta może być jednak zaniżona.
Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak przekazała rada miasta, pod gruzami wciąż gniją ciała zabitych. Niektórych pochowano w masowych grobach. - Już od dwóch miesięcy okupanci prowadzą ponowne pochówki zabitych mieszkańców Mariupola w trzech ogromnych zbiorowych grobach - czytamy.
Mariupol zagrożony epidemią
W Mariupolu wciąż brakuje wody pitnej i pożywienia. Wiele rur jest uszkodzonych. Sytuacja sanitarna w mieście jest trudna, o czym poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
- Zdajemy sobie sprawę, że płytkie mogiły mają pewien wpływ, gnicie odpadków na ulicach - to wszystko trafia do wody, morza, źródeł wody pitnej. Ryzyko epidemii już jest nie tylko groźbą, jest już na takim poziomie, że w zasadzie odnotowujemy pojedyncze przypadki - na tyle, na ile możemy je rejestrować - przekazał.
Zobacz wideo: Polscy lekarze uratowali 16-letnią Ukrainkę
Jak podaje gazeta "The Kyiv Independent", rosyjskie władze w opanowanym Mariupolu wprowadziły kwarantannę w obawie przed wybuchem epidemii cholery.
Już pod koniec maja Wadym Bojczenko, mer Mariupola ostrzegał: "Nasi lekarze informują o zagrożeniu, które może pojawić się tego lata - wybuchy chorób zakaźnych - czerwonki, dżumy i innych. Te choroby mogą zabrać życie tysiącom mieszkańców Mariupola".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Uciekli z Mariupola podziurawionym przez kule autem. "To historia, która mrozi krew w żyłach"
- Jak pomóc podopiecznym ukraińskich domów dziecka? "Za tym ogrodzeniem spędzają już 3 miesiące"
- "Siła jest kobietą". Pomoc Ukrainie wciąż jest potrzebna. "Myśmy egzaminu jeszcze nie skończyli"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: rmf24.pl/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Anadolu Agency/Getty Images