Każdy ubezpieczony pacjent, który trafia do państwowego szpitala na skierowanie, z powodu nagłej potrzeby lub wypadku - nie płaci za pobyt w nim, leczenie i opiekę. Jest jednak kilka usług, za które opłaty należy uiścić samodzielnie.
Dodatkowe opłaty w szpitalu
- W większości szpitali należy dodatkowo zapłacić za korzystanie z telewizora w sali, w niektórych jednak jest to możliwe za darmo, we wspólnej sali;
- specjalne wystawienie dokumentacji medycznej; wgląd do niej na miejscu, po uprzednim uzgodnieniu terminu, jest bezpłatny;
- umieszczenie na życzenie w oddzielnej, jednoosobowej sali;
- niektóre dodatkowe znieczulenia "na żądanie";
- szatnia;
- parking.
Zdarza się, że niektóre szpitale udostępniają pacjentom szatnie czy parking za darmo. Ponieważ nie jest to regułą, umieszczone zostały na powyższej liście.
Opłata rekompensująca w szpitalu
Szpitale mogą pobierać od pacjentów lub od rodziców/opiekunów leczonych dzieci opłatę rekompensującą. Pokrywa ona koszty dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, czyli tej, która nie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w tym również opieki sprawowanej nad pacjentką w ciąży w trakcie porodu i połogu. Chodzi o takie sytuacje jak całodobowe przebywanie rodziców na oddziale szpitala z chorym dzieckiem czy też obecności przy porodzie partnera kobiety lub innej osoby bliskiej. Opłata ta rekompensuje szpitalowi zużycie prądu, wody, udostępnienie łóżka, dodatkowej łazienki, pomieszczenia socjalnego i koszty poniesione na odzież ochronną (dzięki której można np. być przy porodzie).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- ZUS kontroluje coraz więcej zwolnień lekarskich. Komu przyjrzy się dokładniej?
- Pomoc dla osób w kryzysie – gdzie i jak jej szukać?
- Zakaz odwiedzin w szpitalu to łamanie praw pacjenta
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: rpp.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto