Skomplikowany świat nastolatek
W świecie dzisiejszych nastolatek istnieje swego rodzaju "moda" na bycie psychicznie zaburzonym. Chociaż brzmi to strasznie, to taka teza pojawia się w książce pt. "Nastolatki na krawędzi" autorstwa Krystyny Romanowskiej. Dlaczego dziewczynki mają teraz gorzej?
- To nie jest tak, że to jest moda, to jest jakiś sposób rozwiązania problemu. Dziecko czuje, że coś się z nim złego dzieje, dziewczynka nastoletnia nie radzi sobie z jakimiś trudnościami, więc szuka wytłumaczenia, ponieważ dostęp do informacji jest tak duży i często niekontrolowany przez rodziców, więc ona sama szuka rozwiązać i wpada na pomysły - odpowiedziała dr Marta Niedźwiedzka.
- Te wszystkie zaburzenia, które powodują, że potem jest z nimi źle, są u dziewczynek bardzo niewidoczne. ADHD czy depresja to są choroby niewidzialne. Cały proces dojrzewania u dziewczynek jest gwałtowniejszy. Zmieniają im się ciała, mózgi trochę w innym stopniu niż u chłopców. My tego nie zauważamy, a jednocześnie wkładamy je w taki niepokojący świat: mediów społecznościowych, przeseksualizowany, co powoduje, że one się zamykają, stają się bardziej samotne, uciekają od relacji rówieśniczych i jednocześnie mają dużo aktów autoagresji wobec ciała, czyli samookaleczenie czy próby samobójcze - dodała Krystyna Romanowska.
Presja mediów społecznościowych
Jak wskazała psychiatrka, dziewczynki częściej korzystają z mediów społecznościowych niż chłopcy. - Zderzają się często z niewypowiedzianym oczekiwaniem. To nie chodzi o to, że ktoś im mówi, że one jakieś mają być, mają jakoś wyglądać, tylko one zaczynają sobie wyobrażać, że tak wygląda prawdziwy świat i one powinny się do tego świata dostosować. (...) One trafiają zwykle do gabinetu psychiatrii właśnie w tym okresie nastoletnim - powiedziała.
Ekspertka przypomniała, że w obecnych czasach presja rówieśnicza jest bardzo duża. Dziewczynki po tym dwuletnim okresie zamknięcia miały szczególną trudność w powrocie do szkoły. - W okresie dojrzewania zmienia się ich ciało, zaczynają wyglądać inaczej i narastał taki lęk przed konfrontacją - dodała dr Niedźwiedzka.
Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?
Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc.
Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Pomoc dla osób w kryzysie - sprawdź, gdzie i jak jej szukać w tym artykule.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Policja znalazła dwie pijane nastolatki. 12-latka miała 4 promile alkoholu we krwi, trafiła nieprzytomna do szpitala
- Jak rozmawiać z dzieckiem o wakacyjnej miłości? "To może wpłynąć na relacje w dorosłym życiu"
- Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie, zanim zdecyduje się na swój "pierwszy raz"? "Nie róbmy z tego wielkiej dramy"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski / East News