Relacja nauczyciel i uczeń. Jak zrozumieć młodego człowieka?
Siostra Benedykta Karolina Baumann to pełna optymizmu i życzliwości nauczycielka, która dba o to, by przekazywana przez nią wiedza nie była dla uczniów wyłącznie trudnym i nudnym materiałem do przyswojenia. Dominikanka stara się, by młodzież miała do niej pełne zaufanie. W jaki sposób dociera do nastolatków? Oto prosty przepis: słuchać, być z nimi, towarzyszyć im oraz wyjść poza swoje schematy.
Za każdym razem jest to nowe wyzwanie. Kiedy mi się już wydaje, że ich dobrze znam, wiem, jakim językiem mówią, (...) to się okazuje, że tak naprawdę jestem na tym najniższym levelu (poziomie - tłum. red.)
Według siostry Benedykty receptą na udaną relację z młodym człowiekiem jest autentyczność. - Trzeba być sobą. Prowadzę bloga "Zakonnica bez przebrania" i po prostu staram się być bez przebrania, bez maski. Jeśli mam trudniejszy dzień, to wcale tego nie usiłuję ukrywać. Jeśli coś jest dla mnie niezrozumiałe, to nie boję się do tego przyznać. Nie boję się też przyznać, że popełniłam jakiś błąd - dodała.
Dzikie Koty - grupa teatralna założona przez dominikankę
Jedną z form nawiązywania bliższej relacji z młodzieżą jest dla siostry Benedykty współtworzenie grupy teatralnej. Dzikie Koty to założony przez nią w 2017 roku zespół artystyczny, w którego skład wchodzą między innymi jej byli uczniowie.
- Na jednej z lekcji siostra dała ankietę dotyczącą tego, czym się interesujemy, czy ktoś może nie chce przypadkiem dołączyć do grupy teatralnej. Wyszło, że to jest fatalna taktyka na ściąganie młodych ludzi, bo byłem jedyną osobą - zażartował w Dzień Dobry TVN Łukasz Pietraś, były uczeń dominikanki, obecnie student historii na Uniwersytecie Wrocławskim i aktor z grupy Dzikie Koty, który na szczęście dziś nie musi narzekać na brak kolegów w zespole.
Jakimi osiągnięciami może pochwalić się wspomniana grupa teatralna? Tego dowiesz się z rozmowy w studiu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Warsztaty muzyczne pod nadzorem Adama Sztaby. Jakim nauczycielem jest kompozytor?
- Pandemia COVID-19 wpłynęła na mózgi nastolatków. Są "postarzone" nawet o kilka lat
- Czy możliwe jest porozumienie międzypokoleniowe. "Słuchajmy się nawzajem"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News