Psychologia

Czy możliwe jest porozumienie międzypokoleniowe. "Słuchajmy się nawzajem"

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Dlaczego nasze pokolenia nie mogą się dogadać?
Dlaczego nasze pokolenia nie mogą się dogadać?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Każde pokolenie jest inne. Kieruje się w życiu innymi zasadami, ma inny system wartości. Czy możliwe jest, aby "młodzi" i "starzy" znaleźli wspólny język? Co może ich ze sobą połączyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Anna Cieplak pisarka, autorka nominowanej do Nike książki "Rozpływaj się".

Czy różne pokolenia mogą znaleźć wspólny język?

Książka "Rozpływaj się" Anny Cieplak jest jedną z 7. książek nominowanych do Nike. Opowiada ona o dzieciach, które zostały same w domu, bo ich rodzice, dziadkowie, wyjechali na Zachód za pieniędzmi. - Podążamy za historią od 1999 roku, czyli jeszcze chwili przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, kiedy te wyjazdy w jakimś stopniu się rozszerzyły, zwiększyły. Możemy się przyglądać właściwie historii trzech pokoleń, bo obserwujemy współczesnych 30. latków, którzy w tamtych czasach dojrzewali, a także ich dzieci, które mają w tej chwili 15 lat i np. działają w młodzieżowym strajku klimatycznym - powiedziała w Dzień Dobry TVN Anna Cieplak pisarka.

Tym, co różni kolejne pokolenia, jest podejście do pracy. Młodzi są przekonani, że życie nie ogranicza się tylko do niej, natomiast starsi powtarzają, że bez pracy niewiele da się zdziałać. Choć są to dwie skrajne postawy, to w ocenie pisarki możliwa jest między nimi nić porozumienia. - Jeżeli nasze dzieci mówią nam, że w życiu liczy się coś więcej niż praca, to chyba warto ich słuchać w takich sytuacjach. Wydaje mi się młodzi [...] często pokazują kierunek zmiany w myśleniu, np. o zdrowiu psychicznych - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Co jest kluczem do porozumienia międzypokoleniowego?

Kluczem do porozumienia - choć brzmi to banalnie - jest rozmowa. - Zwłaszcza że nie mamy na nią zbyt dużo czasu. Przerzucając się memami czy korzystając tylko z social mediów do dyskusji, tracimy też jakąś szansę na to, żeby osiągnąć pewne porozumienie. Wydaje mi się, że ono jest jak najbardziej możliwe, słuchajmy się nawzajem - powiedziała nasza rozmówczyni.

Dlaczego autorkę książki "Rozpływaj się" tak bardzo interesują różnice pokoleniowe? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości