książki

  książki

  O fatalnym stanie polskiego czytelnictwa mówi się od wielu lat. Niestety najnowsze badania pokazują, że na tym polu nic się nie zmieniło. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki.

  Kilka propozycji wskazała Anna Łukasik, pedagożka i blogerka.

  Wydarzenie trwa od 18 do 31 maja.

  rodzinna saga

  Alicja Safarzyńska-Płatos jest psycholożką i autorką książek dla dzieci. Niedawno napisała dwie pozycje, które pozwalają najmłodszym rozumieć to, co dzieje się teraz w Ukrainie. Książeczki to także pomoc dla rodziców.

  Czytanie książek pozwala pobudzić wyobraźnię, wzbogacić zasób słownictwa i oderwać się od wyzwań dnia codziennego. Lektura wybranych wydawnictw nierzadko ułatwia też zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości i dostarcza nam cennej wiedzy na przeróżne tematy. Po jakie tytuły warto sięgnąć, by odnaleźć się w natłoku informacji płynących zza naszej wschodniej granicy?

  Presja, nałożona przez nas samych i ta, którą narzuca społeczeństwo, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Z pomocą przychodzi "Mam nadzieję", czyli książka, która pokaże, jak odrzucić czarne myśli.

  Bioteka w Lublinie to niezwykłe miejsce i zarazem najlepsze wnętrze użyteczności publiczne w Polsce. Jak powstało? Dlaczego warto je odwiedzić? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

  Przed nami gala Bestsellery Empiku 2021. Transmisja już 15 lutego na antenie stacji TVN. W tym roku szanse na statuetki mają m.in. pisarz Remigiusz Mróz oraz zespół Kwiat Jabłoni. Dodatkowo mogą wygrać Nagrodę Publiczności – głosowanie w aplikacji Empik właśnie trwa. Czy spodziewają się wygranej? O tym rozmawialiśmy z nimi w Dzień Dobry TVN.

  Urszula Kurtiak-Ley i Edward Ley od kilkudziesięciu lat prowadzą niezwykłą manufakturę. Odnawiają stare książki i tworzą niesamowite oraz wyjątkowe egzemplarze. Projekty państwa Ley otrzymywali papieże i monarchowie. Jak wygląda ich proces tworzenia?

  "Każde słowo było wnikliwie sprawdzane".

  Maciej Gnatowski, posługujący się pseudonimem Wujek Samo Zło, dał się poznać szerszej publiczności jako raper i prezenter telewizyjny. Wszechstronnie uzdolniony artysta nie stroni też od innych aktywności, które pozwalają mu zbliżyć się do fanów i jednocześnie popularyzować pożyteczne nawyki. W Dzień Dobry TVN muzyk opowiedział o wyjątkowej akcji, mającej na celu zachęcenie młodych ludzi do czytania książek.

  Szybkie czytanie to umiejętność, o której mówi się już w wielu przekazach historycznych. Jednak dopiero w XX w. rozpoczęto badania, które miały na celu określenie sposobów, dzięki którym można czytać o wiele szybciej. Jak się okazało, najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu można osiągnąć ten cel, jest wyłączenie "wewnętrznego lektora" oraz stopniowe poszerzanie pola widzenia.

  Anne Rice, twórczyni literatury grozy, nie żyje. Autorka "Wywiadu z wampirem" odeszła w wieku 80 lat. O śmierci artystki poinformował jej syn, Christopher Rice. Co było przyczyną śmierci artystki?

  1 grudnia świat poznał Sherlocka Holmesa, czyli jednego z najsłynniejszych detektywów w popkulturze. Warto jednak dodać, że nie jest on jedyną postacią literacką, filmową czy serialową, która trudniła się rozwiązywaniem zagadek. O najbardziej znanych detektywach w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, dziennikarką.

  "Więcej osób wiedziałoby coś na temat Zeusa niż Jarowita".

  „W tym książkowym świecie kobieta kobiecie jest wilkiem”.

  "Tym razem dość głęboko wszedłem w umysł tego psychola"

  Katarzyna Bonda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej czytanych współczesnych autorek kryminałów w Polsce. Oprócz książek, dużą popularnością cieszy się także ekranizacja jej prozy – serial "Żywioły Saszy". W młodości nie marzyła jednak o karierze pisarskiej – chciała zostać pianistką. O swojej drodze do sukcesu i trudnych doświadczeniach, które ją ukształtowały, opowiedziała w programie "Uwaga! Kulisy Sławy!".

  Dreszcz emocji podczas lektury, to coś, czego najczęściej poszukujemy w okresie Halloween. Przygotowaliśmy dla was zestawienie przerażających książek. Co warto przeczytać przed świętem duchów?

  "To był chyba akt desperacji".

  Długie, chłodne wieczory zachęcają do relaksu w domowym zaciszu.

  "Nie mogłem uwierzyć, jak odważne rzeczy robiły"

  Od 19 do 25 września na całym świecie trwa Tydzień Zakazanych Książek. Inicjatywa ta pochodzi bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych, gdzie nosi nazwę Banned Books Week. Wspomniane święto jest bezpośrednio związane z poprawką do amerykańskiej konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jakie książki są zakazane?

  „Opiera się tylko na marzeniu”.

  Szerzenie tolerancji nie jest wcale łatwym zadaniem. Literatura pozostaje w tej kwestii nieugięta i promuje człowieka bez podziałów i oceniania. Szczególne znaczenie mają tu książki adresowane do młodych ludzi, którzy dopiero poznają świat.

  Czytanie nie cieszy się popularnością wśród wielu najmłodszych. Dzieci trudno obwiniać o brak czasu, najczęstszym powodem nieczytania jest niechęć do książek. Taki stan rzeczy wynikać może z nieodpowiednio dobranych, nudnych czytadeł. Jakie zatem historie cieszą się popularnością wśród dzieci? Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci sprawdź ciekawe tytuły.

  Nagroda Nike przyznawana jest od 1997 roku i ma na celu promowanie polskiej literatury współczesnej. Kluczowym gatunkiem, który przede wszystkim brany jest pod uwagę jest powieść. Jednak w tym roku wśród finalistów znalazły się aż 3 reportaże!

  Książki o młodości Marii Skłodowskiej-Curie i Karola Wojtyły zostały dodane do listy lektur dla klas I-III szkoły podstawowej. Na liście nie ma już natomiast m.in. "Zaczarowanej zagrody" i "Oto jest Kasia". W starszych klasach pojawi się natomiast więcej lektur uzupełniających. Przyjęte przez resort edukacji zmiany wejdą w życie już 1 września 2021 roku.

  Końcówkę wakacji i letnich urlopów można wykorzystać na nadrobienie zaległości w lekturach. Półki w księgarniach aż uginają się pod ciężarem tysięcy nowych tytułów, a także książek, które zostały wydane już jakiś czas temu, ale wciąż warto je przeczytać. Co zatem wybrać?