książki

    książki

    Katarzyna Bonda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej czytanych współczesnych autorek kryminałów w Polsce. Oprócz książek, dużą popularnością cieszy się także ekranizacja jej prozy – serial "Żywioły Saszy". W młodości nie marzyła jednak o karierze pisarskiej – chciała zostać pianistką. O swojej drodze do sukcesu i trudnych doświadczeniach, które ją ukształtowały, opowiedziała w programie "Uwaga! Kulisy Sławy!".

    Od 19 do 25 września na całym świecie trwa Tydzień Zakazanych Książek. Inicjatywa ta pochodzi bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych, gdzie nosi nazwę Banned Books Week. Wspomniane święto jest bezpośrednio związane z poprawką do amerykańskiej konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jakie książki są zakazane?

    Czytanie książek ma tyle zalet, że nie sposób je wszystkie wymienić. Wśród tych najważniejszych są m.in. poszerzanie wiedzy o świecie, zwiększanie zasobu słownictwa, rozwijanie wyobraźni czy też trening pamięci. Inwestycja w książki jest więc bardzo opłacalna, jednak rozrastanie się domowej biblioteki nie musi iść w parze z horrendalnymi kosztami. Co więcej, mogą nawet znaleźć się w niej pozycje, które wpisują się do kanonu czytelnictwa i są bardzo trudno dostępne. Sposobem na to jest zakup książek używanych, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Dlaczego jeszcze ten trend tak mocno się rozwija? Podpowiadamy.

    8 maja przypada dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Kilkanaście lat temu psychologowie opracowali badanie, według którego praca w bibliotece jest jedną z najbardziej stresujących profesji spośród wszystkich zawodów świata. Czy bibliotekarze rzeczywiście muszą borykać się z wpędzająca w stres i frustracje rutyną?