Iga Świątek rzuca wyzwanie. Remigiusz Mróz dowcipnie odpowiada
Iga Świątek rzuciła czytelnicze wyzwanie sobie i fanom. Tenisistka o szczegółach akcji poinformowała za pośrednictwem Twittera. Obok jej wpisu nie przeszedł obojętnie pisarz Remigiusz Mróz. Co napisał?
Książeczki dla dzieci o tematyce świątecznej. Co wybrać?
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Rodzice, którzy nie mają jeszcze pomysłu na prezent dla swojego dziecka, mogą mu podarować książeczkę o świętach. Jakie pozycje zasługują na uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Katarzyną Stoparczyk, dziennikarką.
Ilustruje okładki książek Olgi Tokarczuk. Jak doszło do tej współpracy?
Joanna Concejo jest autorką ilustracji do kilkudziesięciu książek, które pokochały dzieci od Francji po Koreę Południową. Była wielokrotnie nagradzana, a jej kunszt i talent doceniła sama Olga Tokarczuk.
Promuje czytelnictwo, tworząc zachwycające instalacje z książek. "Spodobało się to ludziom"
Książki to jedna z jej największych pasji. Barbara Łubowska z nieskrywaną przyjemnością poświęca czas na lekturę wciągających dzieł literackich, a przy okazji zachęca do tego innych. Na jej instagramowym profilu regularnie pojawiają się zdjęcia artystycznych instalacji, będących pochwałą czytelnictwa.
Czy możliwe jest porozumienie międzypokoleniowe. "Słuchajmy się nawzajem"
Każde pokolenie jest inne. Kieruje się w życiu innymi zasadami, ma inny system wartości. Czy możliwe jest, aby "młodzi" i "starzy" znaleźli wspólny język? Co może ich ze sobą połączyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Anna Cieplak pisarka, autorka nominowanej do Nike książki "Rozpływaj się".
"Uważano go za mędrca, proroka". Jakim człowiekiem był Stanisław Witkiewicz?
Stanisław Witkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, pisarzy oraz teoretyków sztuki. Był także ojcem innego wielkiego twórcy - Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego. Jakim był człowiekiem? Jak podchodził do wychowania syna? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Natalia Budzyńska - autorka pierwszej biografii autora stylu zakopiańskiego.
Ponad połowa Polaków nie czyta książek. Kto z nas najrzadziej sięga po lekturę?
O fatalnym stanie polskiego czytelnictwa mówi się od wielu lat. Niestety najnowsze badania pokazują, że na tym polu nic się nie zmieniło. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki.
Książeczki dla dzieci tłumaczące wojnę w Ukrainie. "Historia myszek, które uciekają z lasu"
Alicja Safarzyńska-Płatos jest psycholożką i autorką książek dla dzieci. Niedawno napisała dwie pozycje, które pozwalają najmłodszym rozumieć to, co dzieje się teraz w Ukrainie. Książeczki to także pomoc dla rodziców.
Godne uwagi książki dla dzieci i dorosłych. Jakie tytuły poleca Anna Dziewit-Meller?
Czytanie książek pozwala pobudzić wyobraźnię, wzbogacić zasób słownictwa i oderwać się od wyzwań dnia codziennego. Lektura wybranych wydawnictw nierzadko ułatwia też zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości i dostarcza nam cennej wiedzy na przeróżne tematy. Po jakie tytuły warto sięgnąć, by odnaleźć się w natłoku informacji płynących zza naszej wschodniej granicy?
Nie musisz osiągnąć sukcesu przed trzydziestką. Poradnik dla zagubionych
Presja, nałożona przez nas samych i ta, którą narzuca społeczeństwo, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Z pomocą przychodzi "Mam nadzieję", czyli książka, która pokaże, jak odrzucić czarne myśli.
Niezwykłe miejsce w Lublinie. "W tych murach bibliotekarze mogą robić to, co im w duszy gra"
Bioteka w Lublinie to niezwykłe miejsce i zarazem najlepsze wnętrze użyteczności publiczne w Polsce. Jak powstało? Dlaczego warto je odwiedzić? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Bestsellery Empiku 2021 – Nagroda Publiczności. Jak swoją szansę na wygraną oceniają Remigiusz Mróz i Kwiat Jabłoni?
Przed nami gala Bestsellery Empiku 2021. Transmisja już 15 lutego na antenie stacji TVN. W tym roku szanse na statuetki mają m.in. pisarz Remigiusz Mróz oraz zespół Kwiat Jabłoni. Dodatkowo mogą wygrać Nagrodę Publiczności – głosowanie w aplikacji Empik właśnie trwa. Czy spodziewają się wygranej? O tym rozmawialiśmy z nimi w Dzień Dobry TVN.
Tworzą wyjątkowe książki z 1000-letnią gwarancją. "To jest coś, co zachwyca"
Urszula Kurtiak-Ley i Edward Ley od kilkudziesięciu lat prowadzą niezwykłą manufakturę. Odnawiają stare książki i tworzą niesamowite oraz wyjątkowe egzemplarze. Projekty państwa Ley otrzymywali papieże i monarchowie. Jak wygląda ich proces tworzenia?
Wujek Samo Zło o zaangażowaniu w akcje społeczne: "Ja też spotkałem takich ludzi, którzy mi pomogli"
Maciej Gnatowski, posługujący się pseudonimem Wujek Samo Zło, dał się poznać szerszej publiczności jako raper i prezenter telewizyjny. Wszechstronnie uzdolniony artysta nie stroni też od innych aktywności, które pozwalają mu zbliżyć się do fanów i jednocześnie popularyzować pożyteczne nawyki. W Dzień Dobry TVN muzyk opowiedział o wyjątkowej akcji, mającej na celu zachęcenie młodych ludzi do czytania książek.
Szybkie czytanie to umiejętność, o której mówi się już w wielu przekazach historycznych. Jednak dopiero w XX w. rozpoczęto badania, które miały na celu określenie sposobów, dzięki którym można czytać o wiele szybciej. Jak się okazało, najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu można osiągnąć ten cel, jest wyłączenie "wewnętrznego lektora" oraz stopniowe poszerzanie pola widzenia.
Zmarła autorka "Wywiadu z wampirem". Jej syn: "Nauczyła mnie rzucać wyzwanie ciemnym głosom strachu"
Anne Rice, twórczyni literatury grozy, nie żyje. Autorka "Wywiadu z wampirem" odeszła w wieku 80 lat. O śmierci artystki poinformował jej syn, Christopher Rice. Co było przyczyną śmierci artystki?
Kultowi detektywi w popkulturze. "Pierwszy film o przygodach Sherlocka Holmesa pojawił się w 1900 roku"
1 grudnia świat poznał Sherlocka Holmesa, czyli jednego z najsłynniejszych detektywów w popkulturze. Warto jednak dodać, że nie jest on jedyną postacią literacką, filmową czy serialową, która trudniła się rozwiązywaniem zagadek. O najbardziej znanych detektywach w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, dziennikarką.