Zdrowie

Pandemia COVID-19 wpłynęła na mózgi nastolatków. Są "postarzone" nawet o kilka lat

Zdrowie

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
noizz.pl, PAP
Zdenerwowany nastolatek

COVID-19 znacząco wpłynął na samopoczucie nie tylko osób schorowanych i starszych. Okazuje się, że konsekwencje izolacji w czasie pandemii poniosły również nastolatki. Badacze z Uniwersytetu Stanforda zauważyli, że z powodu koronawirusa w organizmach młodych ludzi zaszły znaczące zmiany, które "postarzyły" ich mózgi nawet o kilka lat.

Wpływ COVID-19 na mózg

Pandemia koronawirusa odbiła się na zdrowiu fizycznym i psychicznym wielu ludzi. Amerykańscy naukowcy postanowili szczególnie przyjrzeć się mózgom młodych osób, które wkraczały w dorosłość w okresie epidemii. Jak donosi branżowe pismo "Biological Psychiatry: Global Open Scinece", w organizmach młodzieży zaszły zmiany, które "postarzyły" ich mózgi o kilka lat.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Choć mózg zmienia się na skutek upływu czasu i jest to naturalny proces, to w ciele młodych ludzi zaobserwowano niepokojące zmiany. Naukowcy porównali zdjęcia mózgów 163 uczniów przed i w trakcie pandemii. Jak udało się ustalić - w czasie lockdownu procesy postarzające ten narząd nasiliły się. Wcześniej taką sytuację obserwowano u młodzieży, które były np. ofiarami przemocy domowej czy innych nadużyć.

Na razie ciężko oszacować konsekwencje, z jakimi będą się mierzyły osoby, które doświadczyły pandemii koronawirusa w kluczowym momencie rozwoju ich mózgu. Nie jest też pewne, czy "postarzające" zmiany mają trwały charakter. Amerykańscy badacze będą obserwować grupę, by sprawdzić, czy zmiany w mózgach nastolatków są odwracalne i jeśli nie - w jaki sposób wpłyną na ich zdrowie psychiczne.

Konsekwencje pandemii dla nastolatków

Długotrwała izolacja, stres, zdalne nauczanie, ograniczanie kontaktów z rówieśnikami oraz śmierć członków rodziny. Te wszystkie okoliczności odbiły się na zdrowiu nastolatków, czego efekty widać już od dłuższego czasu. Poza zmianami, które opisali amerykańscy badacze, nastolatkowie mierzą się z problemami natury psychicznej: uzależnieniem, lękiem czy depresją.

- Mamy bardzo dużo pacjentów, którzy trafiają do nas z problemem uzależnień behawioralnych i to głównie, oprócz hazardu, uzależnienie od telefonu, mediów społecznościowych. Najmłodszych pacjentów mamy w wieku 12-13 lat - mówiła w rozmowie z PAP Iwona Sztajner, specjalistka psychoterapii uzależnień ze Stowarzyszenia MONAR.

Więcej czytaj na TVN24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: noizz.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rawpixel / Getty Images

Pozostałe wiadomości