Warsztaty muzyczne pod nadzorem Adama Sztaby. Jakim nauczycielem jest kompozytor?

Autor:
Nastazja
Bloch
Młodzieżowa orkiestra Adam Sztaby
Młodzieżowa orkiestra Adam SztabyDzień Dobry TVN
wideo 2/9

W czasie ferii zimowych w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej trwają warsztaty muzyczne Orchestra4Young z Adamem Sztabą. Nasze reporterka pojechała na miejsce, by sprawdzić, jak przebiegają zajęcia.

Warsztaty z Adamem Sztabą

Znany i ceniony kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, po raz kolejny podjął się współpracy z młodzieżą. W Bydgoszczy zorganizowano warsztaty, podczas których przyszłe pokolenie muzyków ma szansę szkolić swój warsztat pod czujnym okiem Adam Sztaby.

- Żeby coś takiego się udało, potrzebny jest wielki skład ludzi, a na scenie są bohaterowie. Mamy wspaniałą orkiestrę, najmłodszy muzyk ma 14 lat. Mamy też wspaniały chór studentów, a po prawej dziecięcy chór działający w filharmonii pomorskiej. Ja nad nimi czuwam i próbuję wykrzesać z nich w krótkim czasie muzykę – powiedział Adam.

Zajęcia z młodym pokoleniem

Na warsztatach zagościli uczniowie szkół muzycznych, którzy, na co dzień kształcą swoje umiejętności, grając muzykę klasyczną. Adam przyznał, że warsztaty mają na celu wskazanie młodym kierunku i zaszczepienie w nich pasji do wspólnego grania.

- Nie da się w trzy dni nauczyć grania, śpiewania, bardziej jest to puszczenie takich bodźców, na przyszłość. Jeżeli to zadziała na długo, to będę szczęśliwy. To są uczniowie szkół muzycznych i uczą się grać muzykę klasyczną, a tutaj jednak mamy kable, słuchawki, metronom, przenosimy tutaj decybele, jest naprawdę głośno. Wokaliści śpiewają ponadczasowe piosnki o wolności, bo mamy dziś szczególny czas, jeśli chodzi o to poczucie, że wolność jest nam dana. Ona jest niezwykle niepewna. A młodość stojąca w rogu to jest nadzieja. Idzie nowe – powiedział.

Na pytanie, jak kompozytorowi pracuje się z młodymi, odpowiedział

- Młodzi nie pytają o przerwę. Oni by mogli pracować cały dzień, całą noc. Nie jesteśmy na warsztatach po to, żeby spać, ale się integrować. Grają po godzinach, a ja uczę się komplementowania, bo mam z tym problem. Nie jestem wylewny, a wszyscy nauczyciele powinni powiedzieć czasami, że ktoś jest fantastyczny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości