teatr

  teatr

  Krystyna Janda od 16 lat prowadzi Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury i dwa teatry "Polonię" i "Och – Teatr". Razem z Jarosławem Mikołajewskim, autorem sztuki "Aleja zasłużonych", zostali laureatami prestiżowej włoskiej nagrody International Police Award. Co o Krystynie Jandzie mówią aktorzy z jej teatru? Co dziś zajmuje wybitną aktorkę?

  Marta Ścisłowicz ukończyła wydział aktorski na PWST, ale początkowo miała zostać germanistką. Występowała na najlepszych teatralnych scenach w Polsce –w Starym Teatrze w Krakowie czy TR Warszawa. Ma na swoim koncie rolę w "Listach do M." czy nagradzanym przez krytyków filmie "Bogowie". Od niedawna aktorkę można zobaczyć w najnowszej produkcji TVN – Skazana, gdzie gra lekarkę więzienną Barbarę Dworak.

  Połowa wakacji za pasem, ale wciąż wiele osób planuje swój wypoczynek. Ci, dla których wakacje jeszcze się nie zaczęły, mogą skorzystać z szerokiej oferty kulturalnej. Z powodu pandemii, wiele teatrów - na ogół zamkniętych o tej porze - wciąż wystawia spektakle. Co więcej, oprócz przedstawień teatralnych, będzie można pójść na koncerty oraz wziąć udział w festiwalach.

  W Teatrze Polskim możemy już oglądać sztukę autorstwa Marguerite Duras "Savannah Bay". Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorkę Ewę Domańską, która wciela się w główną rolę, reżysera Józefa Opalskiego oraz dyrektora Teatru Polskiego Andrzeja Seweryna, by uchyli rąbka tajemnicy. Czego możemy się spodziewać po spektaklu?

  Na deskach warszawskiego Och-Teatru odbyła się premiera niezwykłego spektaklu Marcii Kash i Douglasa E. Hughesa w reżyserii Krystyny Jandy, pt. "Coś tu nie gra". To farsa pełna zaskakujących zwrotów akcji, komizmu językowego i sytuacyjnego, w której świat polityki zderza się ze światem teatralnym. W spektaklu zobaczyć można m.in. Marię Seweryn i Kamila Maćkowiaka, którzy opowiedzieli o przedstawieniu w studiu Dzień Dobry TVN.

  Luzowanie obostrzeń w Polsce wchodzi w kolejny etap. Od 21 maja po wielu miesiącach przerwy otworzyć mogą się teatry, opery, filharmonie, kina oraz grupy cyrkowe. Domy i ośrodki kultury znowu będą mogły prowadzić działalność edukacyjną i animacyjną w pomieszczeniach. Sprawdź, co jeszcze zmieni się od piątku, a co od przyszłego tygodnia.

  Andrzej Seweryn - aktor, reżyser teatralny i filmowy, a od 1 stycznia 2011 roku dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Pracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim, Giorgio Trevesem, Stevenem Spielbergiem, Regisem Wargnierem i Agnieszką Holland, a także jako trzeci cudzoziemiec w historii, otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. Z okazji 75. jubileuszu przypominamy sylwetkę tego wielkiego artysty.

  W 2020 roku obchodziła 70-lecie działalności scenicznej - Aleksandra Karzyńska do samego końca pozostawała aktywna zawodowo. Sławę i uznanie zdobyła jako aktorka teatralna i dubbingowa. W jednym słuchowisku występowała przez 37 lat.