Gorące tematy

Jak rozmawiać z dzieckiem o wakacyjnej miłości? "To może wpłynąć na relacje w dorosłym życiu"

Gorące tematy

Niemal każdy choć raz przeżył wakacyjną miłość. Obozy, kolonie, wspólne wypady ze znajomymi dają wiele okazji do poznawania nowych osób. Mimo podobnych doświadczeń z młodości, wielu rodziców nie wie, jak zareagować, gdy nastoletnie dziecko oznajmi, że jest zakochane. Jak powinien się zachować rodzic w takiej sytuacji i jakich słów unikać, aby nie zrazić do siebie dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska i specjalistka ds. edukacji, mama czterech synów, Edyta Plich.

Wakacyjna miłość dziecka - jak ją traktować?

Wakacyjna miłość zdarza się nie tylko w filmach, ale bardzo często również w prawdziwym życiu. I choć prawie każdy ma na swoim koncie takie doświadczenie, to rozmowa na ten temat z dzieckiem może sprawić pewien kłopot. Warto także wiedzieć, kiedy możemy mówić o wakacyjnej miłości. Choć często używamy tego słowa również w kontekście dzieci, aby można było mówić o zakochaniu, niezbędna jest dojrzałość emocjonalna.

- W przypadku siedmiolatków nie można używać słowa "miłość". Do tego, żeby naprawdę zapałać do kogoś uczuciem, które nazywamy miłością, trzeba mieć odpowiednio dojrzałą emocjonalność, kontakty społeczne czy możliwość intelektualnego przetwarzania tego, co do nas dociera. Nie jest to możliwe w przedszkolu – wyjaśniła psycholog Aleksandra Piotrowska.

Choć wiele osób traktuje temat wakacyjnych miłości z przymrużeniem oka, to w rzeczywistości jest to poważny błąd. Psycholog zwróciła uwagę, jak ważną kwestią, o której powinni pamiętać wszyscy rodzice, jest niebagatelizowanie tego uczucia.

- To, jak otoczenie potraktuje te pierwsze miłości, może w dużym stopniu wpłynąć na to, jak będą wyglądały relacje w związku w dorosłym życiu - tłumaczyła psycholog Aleksandra Piotrowska.

Zamiast krytykować, należy przede wszystkim okazać wsparcie, aby dziecko miało poczucie, że akceptujemy jego wybory.

Jakich błędów nie popełniać, aby nie stracić zaufania dziecka?

Wielu rodziców nie wie, jak należy się zachować w sytuacji, gdy nastoletnie dziecko się zakocha. Bardzo ważną kwestią jest świadomość tego, jakich słów należy unikać w rozmowie, aby przypadkiem nie zrazić go do siebie. Błędem, który najczęściej popełniają rodzice jest krytykowanie i ocenianie wyborów miłosnych swoich dzieci. Obecna w studio Dzień Dobry TVN edukatorka i mama 4 synów, Edyta Plich, zwróciła uwagę na to, że w takiej sytuacji nie wolno być spontanicznym w ocenianiu wybranka lub wybranki dzieci. To, jakich słów użyjemy w rozmowie, powinno być wcześniej dobrze przemyślane.

- Jakakolwiek uwaga krytyczna wobec gustu mojego syna, byłaby bardzo niestosowna. Zamiast powiedzieć coś w kategoryczny sposób, co mogłoby dotknąć i zranić młodego człowieka, lepiej zadać pytanie, o coś, co da do myślenia – tłumaczyła specjalistka do spraw edukacji.

Edyta Plich przytoczyła również historię wakacyjnej miłości, która okazała się tą na całe życie. Niestety, pierwsze słowa teściowej do wybranki syna były bardzo krytyczne. I choć uczucie przetrwało, to z całą pewnością, takie sytuacje zapamiętujemy na całe życie.

- Kto nam daje prawo, żebyśmy oceniali, zwłaszcza tak emocjonalne wybory naszych dzieci. Okażmy im szacunek jako ludziom, powstrzymując się nawet jeśli nie do końca podobają nam się ich wybory. Nie mamy prawa oceniać, przypinać etykietek, już nie mówiąc o tym, że rodzice tracą wtedy możliwość szczerej wymiany opinii – mówiła psycholog Aleksandra Piotrowska.

Co zrobić, gdy rodzic na podstawie swojego doświadczenia widzi, że ta druga osoba manipuluje naszym dzieckiem albo je wykorzystuje? Ekspertki zgodnie przyznały, że najgorszym rozwiązaniem jest powiedzieć dziecku wprost, co sądzimy o zachowaniu jego sympatii.

- Jest niemal zerowe prawdopodobieństwo, żeby twoje dziecko pod wpływem zakochania potraktowało uwagi rodzica jako trafne - przyznała Piotrowska. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wesprzeć dziecko w jego sercowych wyborach, a jednocześnie nie zrazić go do siebie. Bardzo ważne jest, aby okazać mu szacunek i mieć świadomość, jak bardzo młode osoby są wrażliwe na wszelkiego rodzaju krytykę.

- W okresie do 16. roku życia ta wrażliwość na uwagi innych i na to, jak oni nas oceniają jest największa. Już nigdy potem nie będzie nas tak bardzo łatwo zranić – dodała psycholog.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Martyna Trębacz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości