Moczenie się dzieci - co jest tego przyczyną?
Dziecko może się moczyć do ok. 5. roku życia.
- Rodzice zaczynają się tym niepokoić, jeśli wciąż dziecko nie jest w stanie kompletnie wyjść z pieluszki w nocy między 4. a 5. rokiem życia. Natomiast my do 5. roku życia podchodzimy do tego bardzo ostrożnie - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr Karina Felberg urolog dziecięcy, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Dzieci
W przypadku moczenia dziennego uważa się, że dziecko w wieku przedszkolnym (3. rok życia) powinno już mieć opanowany trening czystościowy w ciągu dnia.
- Natomiast ta granica też się przesuwa. Pieluszki jednorazowe nie pomagają, dziecko nie czuje, że ma mokro i trudno jest mu nauczyć się tego i powiązać akt mikcji z poczuciem mokrości, bo tam jest sucho - tłumaczyła specjalistka.
Warto dodać, że moczenie nocne częściej występuje u chłopców, a dzienne - u dziewczynek. Przyczyną tego są różnice w dojrzewaniu układu nerwowego.
- Troszeczkę szybciej to dojrzewanie przebiega u płci żeńskiej, wolniej u płci męskiej. Oczywiście anatomia układu moczowo-płciowego u dziewczynki i chłopca jest zupełnie inna, to też ma wpływ, ale główna przyczyna to dojrzewanie układu nerwowego i układu zwieraczowego, układ mięśniowy, który rządzi aktem mikcji - wyjaśniała lekarka.
Czy moczenie się nocne ma podłoże psychologiczne?
- Często to, że dziecko jeszcze się moczy w nocy, zwłaszcza w późnym wieku przedszkolnym czy też nawet szkolnym, powoduje problemy emocjonalne, a nie jest ich przyczyną. Jeszcze dziecko nie dojrzało fizjologicznie do tego, żeby spać sucho i powoduje to różne trudności - podkreśliła Magdalena Komsta, psycholog. Maluchy, które mają taki problem, często czują się gorsze, a także bardzo się wstydzą.
W przypadku dziecka, które umiało już kontrolować swoją fizjologię, a nagle następuje regres - zamiast szukać przyczyny psychologicznej warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza. - Przy moczeniu wtórnym [...] najczęściej jednak przyczyna stoi po stronie zdrowia somatycznego - wskazała nasza gościni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzielna 10-latka odebrała poród mamy. "Jej głowa jest tutaj, wyszła"
- Niania o nietypowych wymaganiach rodziców. "Stracimy zdrowie psychiczne"
- Lekarze byli pewni, że dziecko urodzi się martwe. Na porodówce doszło do cudu
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News