Agresja u dzieci i młodzieży: "Frustracja codzienna narasta"

Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak reagować na przemoc?
Jak reagować na przemoc?
Mówimy głośno o cichej przemocy
Mówimy głośno o cichej przemocy
Śmiertelne pobicie 16-letniego Eryka wstrząsnęło całą Polską. Skąd się bierze przemoc wśród rówieśników? Jak jej zapobiec? Na jakie sygnały rodzice powinni zwrócić uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Martą Bąkowską, specjalistką Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży.

Jak zapobiec agresywnym zachowaniom dziecka?

Sytuacja, w której dziecko stosuje przemoc wobec rówieśników, niestety nie należy do rzadkości.

- Z psychologicznego punktu widzenia to pokazuje, jak bardzo uważni powinniśmy być na dzieci. Dużo mówimy teraz o uważności. To jest bardzo ładne słowo, ale przełożenie tego w praktykę w tym tempie życia [...] umyka - mówiła Marta Bąkowska w Dzień Dobry TVN.

Jak dodała, choć człowiek w wieku 17 lat może wyglądać jak dorosły, to nie oznacza, że jest dojrzały emocjonalnie. - On ciągle potrzebuje dorosłego przewodnika. Zwłaszcza w regulacji napięcia, pobudzenia, kiedy ta frustracja codzienna narasta. Zwłaszcza to dziecko, które od najmłodszych lat ma predyspozycje do zachowań agresywnych i trudności do radzenia sobie z emocjami takimi jak agresja, wściekłość, gniew - przyznała specjalistka Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży.

Dlatego szczególnie uczuleni powinni być rodzicie dzieci z "trudnym" temperamentem. - One więcej wymagają od rodziców - więcej siły, więcej cierpliwości, więcej uwagi. To są dzieci, które [...] prowokują rodziców do wybuchania złością czy silnego reagowania, a to powoduje, że to dziecko nie uczy się uspokajać, radzić sobie z tymi impulsami - tłumaczyła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Natomiast badania pokazują, że nawet najtrudniejszy temperament w rękach spokojnych rodziców ma szansę złagodnieć.

Skąd się bierze przemoc wśród dzieci?

Zdaniem Marty Bąkowskiej w dzisiejszym świecie nie możemy szukać przyczyn jedynie w rodzinie.

- Powinniśmy myśleć o tym, jak rodzice modelują i rozwiązują konflikty, ale współcześnie jest dużo agresji i przemocy wokół nas. Dzieci uczą się o wojnie. Widzą, że dorośli, inteligentni ludzie rozwiązują konflikty poprzez przemoc, wojnę. Taki model świata tworzymy dzieciom i młodzieży. Dodajmy do tego gry, ociekające brutalnością filmy [...]. To są młodzi ludzie, którzy bardzo chłoną - zaznaczyła specjalistka.

Jak rozpoznać, że dziecko jest ofiarą przemocy? Gdzie szukać pomocy? Posłuchaj całej rozmowy z Martą Bąkowską w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla