Przemoc emocjonalna wśród dzieci. Jak reagować na konflikty w szkole? "Ważne jest akceptowanie przez grupę"

Marta Żysko-Pałuba
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieci okrutne wobec rówieśników. Jak reagować?
Dzieci okrutne wobec rówieśników. Jak reagować?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Sytuacja, w której dziecko stosuje przemoc emocjonalną wobec rówieśników niestety nie należy do rzadkości. Najmłodsi potrafią być naprawdę okrutni. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest nauczenie dziecka wrażliwości w kontaktach z rówieśnikami. Jak tego dokonać, wyjaśnia psycholog Marta Żysko-Pałuba. 

Jak reagować na konflikty w szkole

Docinki, złośliwości, plotkowanie - choć dzieci spotykają się z nimi na co dzień - bez wątpienia są to formy przemocy. Agresor często uchodzi za osobę przebojową i dowcipną, a na poniżaniu innych buduje swoją pozycję w grupie. Oprócz przemocy werbalnej, niejednokrotnie dochodzi do wyłudzeń pieniędzy, niszczenia własności, agresji o podtekście seksualnym czy rękoczynów. Żadne z tych zjawisk nie powinno mieć miejsca w szkole.

- Mimo że mamy dziecko z wartościami, że nie dokucza, jest życzliwe i otwarte na innych, to w tym wieku szkolnym strasznie ważne jest akceptowanie przez grupę - zaznacza Marta Żysko-Pałuba. - Nawet jeżeli moje wartości wewnętrzne mówią, że to nie jest ok, to ta siła i potrzeba bycia zaakceptowanym i przynależenia do grupy jest silniejsza niż to, co wynoszę z domu - tłumaczy psycholożka.

Dużym problemem jest również fakt, że dzieci rzadko zwracają się ze swoimi kłopotami do swoich rodziców, tkwiąc w przekonaniu, że starsze pokolenie nie zrozumie ich potrzeb.

- Oni uważają, że dorośli nie pomogą, nauczyciele nie zrozumieją i generalnie to trzeba żyć we własnym światku, bo będzie kablowanie, odrzucenie. Tam jest bardzo dużo strat wiszących w powietrzu - wyjaśnia. - Warto jednak obserwować. Dużo łatwiej jest im powiedzieć, że komuś w klasie jest przykro, niż jak sami doświadczają jakiegoś problemu. Kiedy wyłapujemy coś takiego, to najprostszą rozmową jest dopytanie młodego człowieka, jak zareagowałeś i zwrócenie uwagi, że kiedy my milczymy, to wspieramy oprawcę - podkreśla Marta Żysko-Pałuba.

Odrzucenie w grupie rówieśników

Nierzadko zdarza się, że w klasie znajdzie się dziecko, które nie wzbudza sympatii grupy i nie potrafi nawiązać relacji z kolegami. Jak wówczas reagować?

- Najpierw uznajemy to, co mówi dziecko - radzi psycholożka. - Jeżeli ono mówi: "mnie nie odpowiada to, co ta osoba robi", dawałabym prawo do tego, że jeśli nie lubisz, nie podoba ci się, źle się czujesz w relacji, to możesz powiedzieć stop. W ogóle starałabym się odpowiednio o tym mówić: nie, że on jest arogancki, tylko, że to, co robi jest aroganckie i szukałbym tego w zachowaniu - tłumaczy. - Jeśli jest na to przestrzeń, to starałabym się wejść w buty drugiej osoby i zapytać: "jak myślisz, dlaczego on to robi" - dodaje.

Nie należy również zapominać, że dzieci są niezwykle bacznymi obserwatorami i wiele ich zachowań to kalki zaczerpnięte od rodziców. - Chcąc uczyć życzliwości, my się musimy nauczyć życzliwości przede wszystkim do siebie samego. To jest długa robota - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości