"Jesteś gruba i śmierdzisz", czyli słowa, które bolą. Niezwykła kampania wspiera samoakceptację kobiet

Kampania społeczna Marty Banaszek
"Jesteś kaleką i nic cię w życiu nie czeka". "Jesteś nieproporcjonalna". "Masz zbyt duży biust". To tylko niektóre z przykrych komentarzy, które usłyszały kobiety biorące udział w kampanii "Dobra dla Ciebie? Idealna dla siebie!". Obecnie akceptują swój wygląd i radzą innym, jak to zrobić.

Kampania społeczna dotycząca samoakceptacji kobiet

Projektantka mody Marta Banaszek od dłuższego czasu obserwowała ruch "body positive" i zastanawiała się, czy faktycznie w mediach pojawiają się różne kobiety. Postanowiła stworzyć kampanię "Dobra dla Ciebie? Idealna dla siebie!", w której pokaże, że każda z nas jest piękna i wartościowa. Zaprosiła 19 pań i razem ruszyły na spacer po Warszawie, pewnym krokiem z podniesioną głową i uśmiechem, obok którego obojętnie nikt nie przeszedł. Nie był to zwykły spacer, a swego rodzaju manifestacja samoakceptacji, kobiecości i wewnętrznego piękna. Film, który wówczas powstał, pojawi się w Internecie i w mediach społecznościowych.

- Bardzo dużo się pisze, dużo czytamy o tym, że autentyczność jest w modzie, że bądźmy sobą, że trendy swoją drogą, że tak naprawdę naturalność się liczy, bycie szczęśliwą, dużo edukujemy się o rozwoju osobistym, ale tak naprawdę nikt do tej pory jeszcze tego nie pokazał. Ja powiedziałam: koniec, pisanie pisaniem, ale pokażmy w końcu te autentyczne kobiety - tłumaczyła Marta Banaszek, pomysłodawczyni kampanii.

Kobiety postanowiły wziąć udział w tej kampanii, bo chcą pokazać, że razem jesteśmy silne, że warto szukać samoakceptacji i być szczęśliwym niezależnie od opinii innych ludzi

- Każda z nas jest wartościowa, wyjątkowa, wystarczająca - podkreśliła Angelika Chrapkiewicz-Gądek, uczestniczka kampanii.

- Chciałabym wesprzeć jak najwięcej kobiet - dodała Dunia Pacheco.

Trudna droga do samoakceptacji

Bohaterkami kampanii są kobiety silne i szczęśliwe. Świadome swojej wartości i znające swoje mocne strony, akceptujące swój wygląd i wspierające się nawzajem. Redaktorka serwisu dziendobry.tvn.pl Daria Pacańska zapytała, co najgorszego usłyszały na swój temat? Z jakimi komentarzami musiały się uporać, aby dzisiaj dumnie realizować swoje cele i być po prostu szczęśliwymi?

Angelika Chrapkiewicz-Gądek choruje na SMA. Napisała książkę, na spotkaniach inspiracyjnych wspiera setki ludzi, zdobyła także takie szczyty jak Kilimandżaro czy Rysy. - Najgorszą rzecz, którą usłyszałam o sobie, to że jestem kaleką i nic ciekawego mnie w życiu nie czeka - wyznała.

Kinga Zawodnik prowadziła własne programy w TVN Style, pozytywnym nastawieniem i uśmiechem zaraża wszystkich wokół, budzi w ludziach dobre emocje, a również usłyszała w życiu wiele złych słów.

- W sumie bardzo dużo takich rzeczy słyszałam, ale to, co tak mogę na szybko teraz powiedzieć, to np. było bardzo często: ty gruba s**o, s********j, bo śmierdzisz - wspominała.

Marta Banaszek jest projektantką, od lat z powodzeniem ubiera zwykłe Polki i gwiazdy. Mimo to zdarzyło jej się słyszeć, że nic nie osiągnie albo że jest nieproporcjonalna czy że ma zbyt duży biust jak na swoją sylwetkę.

Dunia Pacheco do Polski z Angolii przybyła 22 lata temu, jest tancerką, instruktorką i mentorką, która poprzez taniec wzmacnia w kobietach samoakceptację. Na krytykę była narażona wielokrotnie, jednak pewna sytuacja szczególnie utkwiła jej w pamięci.

- Najgorszą rzeczą, którą usłyszałam o sobie, to był moment, kiedy byłam u siebie w kraju z moim byłym partnerem, białym Polakiem. Wtedy miałam swoje naturalne włosy i usłyszałam od kobiety, że po pierwsze okropnie wyglądam i czy nie wstydzę się chodzić w taki sposób obok białego mężczyzny - opowiadała.

Marta Banaszek zapewnia, że z każdej kobiety można wydobyć piękną talię, piękny biust i co najważniejsze, uśmiech. Jeśli jesteśmy w stanie same zaakceptować siebie, to wtedy jesteśmy najpiękniejsze. Siła jest w nas!

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Ślub kościelny bez cywilnego – skutki dla małżonków

Ślub kościelny bez cywilnego – skutki dla małżonków

Pogoda na sobotę 2 marca. Czy w pierwszy dzień weekendu będzie ciepło?

Pogoda na sobotę 2 marca. Czy w pierwszy dzień weekendu będzie ciepło?

Smog w Polsce - gdzie powietrze jest zanieczyszczone?

Smog w Polsce - gdzie powietrze jest zanieczyszczone?

Horoskop na sobotę, 2 marca 2024 r. Dzień refleksji i zadumy

Horoskop na sobotę, 2 marca 2024 r. Dzień refleksji i zadumy

Ryan Gosling dostał zadanie specjalne podczas Oscarów. Marianna Schreiber komentuje rozstanie z mężem. Zmarł legendarny reżyser. Co jeszcze działo się 1 marca?

Ryan Gosling dostał zadanie specjalne podczas Oscarów. Marianna Schreiber komentuje rozstanie z mężem. Zmarł legendarny reżyser. Co jeszcze działo się 1 marca?

Oszuści podszywają się pod komendanta głównego policji. "Nie odpowiadajcie na takie wiadomości"

Oszuści podszywają się pod komendanta głównego policji. "Nie odpowiadajcie na takie wiadomości"

Horoskop na marzec. Co przyniesie nowy miesiąc?

Horoskop na marzec. Co przyniesie nowy miesiąc?

Psychopatek wśród kobiet jest więcej, niż zakładano. "Częściej używają słów niż przemocy"

Psychopatek wśród kobiet jest więcej, niż zakładano. "Częściej używają słów niż przemocy"

Oscary 2024. Gwiazda "Barbie" zaśpiewa podczas ceremonii

Oscary 2024. Gwiazda "Barbie" zaśpiewa podczas ceremonii