Polska modelka pomaga kobietom w Afryce. "To jest dla mnie ogromną siłą"

Szycie jest piękne…
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zanim Maja Kotala założyła szkołę szycia w Afryce, podbijała wybiegi Paryża czy Mediolanu i reprezentowała najsłynniejsze modowe marki. Obecnie pomaga kobietom na całym świecie, ucząc je za darmo nowych umiejętności. Jak "od kuchni" wygląda jej działalność?

Maja Kotala – założycielka szkoły szycia

Maja Kotala jeszcze kilka lat temu podbijała wybiegi i pracowała jako modelka. Dziewczyna jeździła po świecie i spełniała się w swojej pasji. Pewnego dnia jej drogi skrzyżowały się z dyrektorem szkoły projektowania w Sydney. Mężczyzna zaprosił młodą Maję na rozmowę kwalifikacyjną. - Wtedy padło magiczne pytanie, czy chcę tam studiować - wspominała Maja Kotala, założycielka szkoły "Sewing together". Odpowiedź była jasna. Wiedzą zdobytą w Sydney Maja postanowiła się dzielić z kobietami na całym świecie.

- Pierwszy wyjazd był do Ugandy. To mnie przeraziło. Potem wyjechała do Kenii. Najpierw w Nairobi prowadziła dwie szkoły przez dwa sezony, potem wybrała miejsce w Mombasie. Tam wynajęła domek, gdzie jest ta szkoła. W salonie są maszyny do szycia, kupione przez nią - opowiadała Renata Kotla, mama Mai.

Maja podkreśliła, że jej szkoła jest bezpłatna. Każda dziewczyna może znaleźć miejsce dla siebie. W ciągu trzech miesięcy jest w stanie opanować sztukę szycia, a następie rozpocząć pracę.

Utrzymujemy się ze sprzedaży naszych kolekcji. Mój pomysł na działania charytatywne jest trochę inny. Ja nie lubię prosić o dotacje, wolę sobie zapracować na to, co mam
– zaznaczyła Maja.

Wdzięczność kobiet

Uczennice szkoły przyznały, że edukacja to najlepszy prezent, jaki można komuś dać. Panie są bardzo wdzięczne Mai, bo dzięki niej mogą nauczyć się zupełnie za darmo nowych umiejętności, a następnie rozpocząć pracę, która pozwoli im się utrzymać.

- Dziewczyny nie pokazują na co dzień takiej wdzięczności. One ciężko pracują. Pomimo swojej trudnej sytuacji życiowej nie przestają się uśmiechać i o siebie walczyć. Jest to niesamowite, jest to dla mnie ogromną siłą - przyznała Maja.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: A. Myśliwiec, S. Witas

podziel się:

Pozostałe wiadomości