Powikłania po COVID-19. Na jakie objawy zwracać uwagę?
Po trzech latach od zdiagnozowania tzw. pacjenta zero naukowcy i personel medyczny mają o wiele większą wiedzę na temat śmiercionośnego wirusa niż na początku pandemii. Dzięki temu mogą zapobiec niepożądanym skutkom zdrowotnym, które ujawniają się po dłuższym czasie od zachorowania. Sprawna diagnostyka pozwala wykryć postcovidowe powikłania, wyeliminować ryzyko ich dalszego rozwoju i tym samym ocalić życie.
- Tak naprawdę COVID-19 się nie skończył. Przeanalizowaliśmy kilka dni temu nasze doświadczenie z pacjentami pocovidowymi w rehabilitacji i dzisiaj w tych organizmach są rzeczy, których przed COVID-19 nie było - przekonuje w podcaście opublikowanym w serwisie rmf24.pl Krzysztof Grzesik, dyrektor Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu.
Tezę tę potwierdza profesor Roman Nowobilski ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który w rozmowie z dziennikarką rmf24.pl Magdaleną Wojtoń zaznacza, że u osób, które chorowały na COVID-19, można zaobserwować zmiany w układzie oddechowym, nieprawidłowości w układzie krążenia oraz zaburzenia neurologiczne.
Najczęstszymi objawami świadczącymi o powikłaniach postcovidowych są:
- niższa tolerancja wysiłku,
- duszności,
- zmęczenie,
- zapalenie serca mięśniowego,
- kardiomiopatia,
- parestezje,
- zaburzenia czucia.
Lista badań kontrolnych po przebyciu COVID-19
Profesor Roman Nowobilski zauważa, że osoby, które miały styczność z koronawirusem, zazwyczaj wracają do biegu życia, zapominając o przebytym epizodzie chorobowym. - Apeluję, (...) tak nie można - przestrzega lekarz. - Wykonanie badań kontrolnych jest szansą na to, by wyłapać coś, co ewentualnie postcovidowe pozostało - dodaje.
Specjalista w wywiadzie dla rmf24.pl zaznacza, że profilaktyka zdrowia jest w tym przypadku niezmiernie istotna. - Prosimy, by wykonać badania kontrolne, by poprosić swojego lekarza internistę o skierowanie - zachęca.
Oto rekomendowana przez prof. Nowobilskiego lista badań, które należy wykonać po przebytym COVID-19:
- badania czynnościowe układu oddechowego,
- badanie spirometryczne,
- badanie napędu oddechowego,
- badanie tolerancji wysiłku,
- morfologia,
- zdjęcie przeglądowe płuc.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lek na COVID-19 prowadzi do powstania nowej mutacji wirusa? "Nie wyobrażam sobie robienia czegoś bardziej niebezpiecznego"
- Nowy wariant koronawirusa dotarł do Polski. "Prawdopodobnie najgorszy, z jakim mierzy się teraz świat"
- Zakaz odwiedzin w szpitalach przez potrójną pandemię. "Pacjenci byli "nadkażani"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: rmf24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ladanifer/Getty Images