Testy apteczne - jakie badania możemy wykonać w domu?
Choć w ostatnim czasie mówiło się przede wszystkim o testach wykrywających wirusy, to rodzajów testów jest znacznie więcej. - Na poziom hormonów, na alergię, na płodność. Najpopularniejsze testy ciążowe czy owulacyjne - powiedział w Dzień Dobry TVN dr n. med. Walentyn Pankiewicz, farmaceuta, biolog. W aptece można również dostać test na męską płodność.
Przeziębienie
Należy pamiętać, że takie testy mogą jedynie coś nam zasygnalizować i ich wyniku nie należy traktować, jako ostatecznej diagnozy. - Producenci zakładają, że czułość takiego testu, czy jego wynik jest w 98 proc. pewny. Natomiast jeżeli np. weźmiemy pod uwagę test na tarczycę, TSH, to on będzie oznaczał poziom hormonu powyżej jakiejś zadanej wartości, która jest w teście. Zasygnalizuje nam to, że prawdopodobniej, że mamy niedoczynność tarczycy, ale jeżeli mamy nadczynność tarczycy to ten test nam nic nie pokaże - dodał.
Jakie testy warto mieć w domowej apteczce?
- W tym sezonie [...] dobrze jest mieć taki potrójny test, [...], na COVID-19, grypę i RSV. On nam w razie choroby już pokaże, czy jest COVID, czy grypa, czy cokolwiek innego. Natomiast, żeby odróżnić to od zwykłego przeziębienia, które sobie wyleczymy, bo niedoleczona grypa jest bardzo niebezpieczna - dodał nasz rozmówca.
Trzeba jednak podkreślić, że testy nie są alternatywą dla wizyty u lekarza. - Domowe testowanie nigdy nie zastąpią wizyty u lekarza, on tylko wskaże, że powinniśmy się do tego lekarza wybrać - powiedział.
Jak długo trzeba czekać na wynik testu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Trzymasz leki w łazience? Sprawdź, dlaczego lepiej tego nie robić
- Zatrucie pokarmowe to nie tylko ból brzucha. Co powinno nas zaalarmować?
- Niedźwiedzie wiedzą, jak chronić się przed kleszczami. Czy ich metoda ma szansę sprawdzić się u ludzi?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News