ZUS kontroluje coraz więcej zwolnień lekarskich. Komu przyjrzy się dokładniej?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zmiany w kodeksie pracy
Zmiany w kodeksie pracy
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Zmiany w prawie pracy
Zmiany w prawie pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie topless
Podczas pandemii ZUS w mniejszym stopniu kontrolował zwolnienia lekarskie. Obecnie ich liczba znów się zwiększa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie w stanie sprawdzić każdego na L4, ale poinformował, którym przypadkom się przyjrzy. Sprawdź szczegóły.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

Przed pandemią COVID-19 ZUS przeprowadzał średnio ponad pół miliona kontroli zwolnień lekarskich rocznie. W jej trakcie, na skutek lockdownu i izolacji, liczba ta znacznie spadła. Stopniowo jednak zaczyna wzrastać. W 2021 r. zakład przeprowadził 353 tys. kontroli, a w 2022 r. - 430 tys. To wzrost o 21,7 proc. rok do roku. ZUS przewiduje, że w bieżącym roku liczba kontroli znów będzie wynosić ponad 500 tys.

Suma zwolnień lekarskich w 2022 r. wzrosła. Było ich ponad 27 mln - łącznie dało to 288,8 mln dni nieobecności w pracy. W porównaniu z rokiem 2021, te sumy wzrosły odpowiednio o 6,5 mln (31,7 proc.) i 48,9 mln (20,4 proc.). Natomiast kwota wstrzymanych zasiłków w 2022 roku wzrosła o 46 proc. (6,9 mln zł), w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła łącznie 22 mln. Wydano w tej sprawie 23,8 tys. decyzji wstrzymujących zwolnienie lekarskie.

Najczęstsze powody zwolnień lekarskich

Jak podaje ZUS, nieobecności w pracy najczęściej spowodowane była chorobami układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej. Stanowiły 16,4 proc. wszystkich absencji. Kolejne powody zwolnień to ciąża, poród, połóg, choroby układu oddechowego, a także urazy, zatrucia i inne skutki spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Na kolejnych pozycjach znalazły się również zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

Komu ZUS sprawdzi zwolnienia?

ZUS podkreśla, że nie jest w stanie skontrolować wszystkich zwolnień - ich liczba jest po prostu ogromna. Jednak dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim znacznie łatwiej jest sprawdzać ile ich wystawiono i z jakich przyczyn. ZUS podkreśla, że kontroli podlegają przede wszystkim te osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy lub zwolnień długoterminowych, a także te, które kiedyś musiały zwrócić zasiłek, bo korzystały z niego nieprawidłowo. Warto jednak mieć na uwadze, że kontroli tak naprawdę może być poddany każdy, ponieważ osoby do sprawdzenia w dużej mierze zakład wybiera losowo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości