Każdemu z nas zdarza się chorować i wziąć zwolnienie lekarskie. Niestety cześć pacjentów nie wykorzystuje tego czasu na rekonwalescencję czy powrót do zdrowia. Zdarzają się sytuacje, gdy "chory" w czasie L4 wyjeżdża na wakacje lub robi remont.
O szczegółach projektu w kąciku newsowym Dzień Dobry TVN opowiedziała dziennikarka Małgorzata Kukuła.
Już za chwilę rozpocznie się sezon komunijny. Niektóre osoby mogą się zastanawiać, czy będąc na zwolnieniu lekarskim wolno im uczestniczyć w uroczystości. Dziennikarze TVN 24 Biznes postanowili zapytać o to specjalistę i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Kiedy pracownik może skrócić pobyt na L4?
30 tys. zwolnień lekarskich wzbudziło podejrzenia.
Co trzeba zrobić, kiedy się skończy?
Konsekwencje ich niedopełnienia mogą być bolesne.
Wyjaśniamy szczegóły.
"Sytuacje są czynem karalnym".
Na co najczęściej chorowali Polacy i jak długo?
Podczas pandemii ZUS w mniejszym stopniu kontrolował zwolnienia lekarskie. Obecnie ich liczba znów się zwiększa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie w stanie sprawdzić każdego na L4, ale poinformował, którym przypadkom się przyjrzy. Sprawdź szczegóły.
Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie w radiu RMF FM zaapelował o wprowadzenie nowych rozwiązań w organizacji polskiej służby zdrowia. Jego zdaniem najkorzystniejsze byłoby wystawianie L4 bez konieczności wizyty u lekarza.
Czy będą mogły stwierdzać zgon i wystawiać L4?
Sprawdź, kogo najczęściej kontroluje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Pacjenci odczuwają wstyd, gdy muszą przedłożyć w dziale HR zwolnienie wystawione przez psychiatrę. "Próbują załatwiać L4 u lekarzy rodzinnych" - tłumaczy nam dr n. med. Magdalena Namysłowska, specjalistka z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii.
Nowe zasady nadzoru zwolnień lekarskich coraz bliżej. Od nowego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyska kolejne uprawnienia, które mają ułatwić kontrolę zwolnień lekarskich i pomóc w weryfikacji, czy chory wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem. Co to oznacza?
Z objawami wypalenia zawodowego boryka się coraz więcej osób. Wynika to często z przepracowania - wyrabiania nadgodzin, zbyt małej ilości czasu na odpoczynek i regenerację pomiędzy kolejnymi zadaniami służbowymi. Od następnego roku będzie można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, w przypadku zauważenia u siebie symptomów tej choroby.
Wraz z początkiem 2022 roku wprowadzone zostaną zmiany, jeśli chodzi o zasiłek chorobowy.
Najważniejsza zmiana wiąże się ze skróceniem prawa do niego. Ustawa przewiduje natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego dla kobiet, które z przyczyn od siebie niezależnych utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego i urodziły dziecko. Szerzej temat rozwinął w naszym studiu radca prawny Przemysław Ligęzowski.
Osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim powinny odpoczywać i wracać do zdrowia po chorobie. Tyle teorii. Praktyka pokazuje, że nie brakuje "pacjentów", którzy ten czas spędzają na zagranicznych wakacjach lub poświecili go na remont mieszkania. Od przyszłego roku ZUS, aby ukrócić te praktyki, zapyta naszego sąsiada, co tak naprawdę robiliśmy podczas L4. Czy to dobre rozwiązanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Małgorzatą Pisanko, adwokatem.
Krótszy okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia. Taki zapis znalazł się w nowelizacji ustawy, którą uchwalił Sejm. Jak wyjaśniał wiceminister rodziny Stanisław Szwed, celem tej zmiany jest uszczelnienie systemu i oszczędności.
Kiedy jesteśmy chorzy i nie możemy pójść do pracy, lekarz wystawia nam zwolnienie. Od pewnego czasu medyk, u którego szukamy pomocy może wypisać nam tzw. wsteczne zwolnienie. Co to takiego i kiedy korzysta się z takiej możliwości? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z mecenasem Rafałem Wyzińskim.
Niemalże wszędzie, gdzie jest to możliwe, pracownicy musieli się dostosować do wymogów pracy zdalnej. Ci którzy muszą stawiać się w miejscu pracy, mają jednak poważny dylemat. Adwokat Eliza Kuna radzi, jak postępować, w przypadku kwarantanny związanej z testem na koronawirusa.
Aż 200 tys. zwolnień lekarskich zakwestionował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2020 roku. Inspektorzy podkreślają, że kontrole w czasie pandemii są bardziej skuteczne niż w poprzednich latach. Na czym polega różnica?
Sezon na kichanie i kaszel w pełni, więc i kolejki do lekarza - dłuższe. Pacjenci w najgorszym stanie dostają zwolnienia lekarskie, które mają obowiązek dostarczyć do pracodawcy. A co, jeśli pracodawców jest kilku? Czy ZUS wie, że w jednym miejscu jesteśmy na zwolnieniu, a w innym - pracujemy normalnie? Czy w czasie trwania zwolnienia chory może wybrać się na zakupy? A co, jeśli w galerii handlowej spotka pracodawcę? I dlaczego lekarzowi wystawiającemu zwolnienie należy podać adres, pod którym planujemy spędzić zwolnienie? O dawnym L4 w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Rzecznikiem ZUS Wojciechem Andrusiewiczem.
Czy czeka nas rewolucja w systemie zwolnień lekarskich? Na czym miałoby polegać rozwiązanie proponowane przez pracodawców, żeby pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego były bezpłatne? Czy Polacy często symulują chorobę? Na pytania dotyczące ewentualnych zmian w L4 odpowiedział nam Paweł Blajer.
Kiedy człowiek jest naprawdę chory nic nie jest w stanie wyciągnąć go z łóżka. Ale niektórzy spędzają czas na zwolnieniu lekarskim na swój sposób... Remont mieszkania, sprzątanie, wczasy to Polacy często robią na L 4, a to kosztuje prawie 10 miliardów złotych. 10 proc. pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim może pracować, dlatego ZUS sprawdza, co robią Polacy, gdy chorują.