zwolnienie lekarskie

  zwolnienie lekarskie

  Z objawami wypalenia zawodowego boryka się coraz więcej osób. Wynika to często z przepracowania - wyrabiania nadgodzin, zbyt małej ilości czasu na odpoczynek i regenerację pomiędzy kolejnymi zadaniami służbowymi. Od następnego roku będzie można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, w przypadku zauważenia u siebie symptomów tej choroby.

  Wraz z początkiem 2022 roku wprowadzone zostaną zmiany, jeśli chodzi o zasiłek chorobowy. Najważniejsza zmiana wiąże się ze skróceniem prawa do niego. Ustawa przewiduje natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego dla kobiet, które z przyczyn od siebie niezależnych utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego i urodziły dziecko. Szerzej temat rozwinął w naszym studiu radca prawny Przemysław Ligęzowski.

  Osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim powinny odpoczywać i wracać do zdrowia po chorobie. Tyle teorii. Praktyka pokazuje, że nie brakuje "pacjentów", którzy ten czas spędzają na zagranicznych wakacjach lub poświecili go na remont mieszkania. Od przyszłego roku ZUS, aby ukrócić te praktyki, zapyta naszego sąsiada, co tak naprawdę robiliśmy podczas L4. Czy to dobre rozwiązanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Małgorzatą Pisanko, adwokatem.

  Sezon na kichanie i kaszel w pełni, więc i kolejki do lekarza - dłuższe. Pacjenci w najgorszym stanie dostają zwolnienia lekarskie, które mają obowiązek dostarczyć do pracodawcy. A co, jeśli pracodawców jest kilku? Czy ZUS wie, że w jednym miejscu jesteśmy na zwolnieniu, a w innym - pracujemy normalnie? Czy w czasie trwania zwolnienia chory może wybrać się na zakupy? A co, jeśli w galerii handlowej spotka pracodawcę? I dlaczego lekarzowi wystawiającemu zwolnienie należy podać adres, pod którym planujemy spędzić zwolnienie? O dawnym L4 w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Rzecznikiem ZUS Wojciechem Andrusiewiczem.

  Czy czeka nas rewolucja w systemie zwolnień lekarskich? Na czym miałoby polegać rozwiązanie proponowane przez pracodawców, żeby pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego były bezpłatne? Czy Polacy często symulują chorobę? Na pytania dotyczące ewentualnych zmian w L4 odpowiedział nam Paweł Blajer.

  Kiedy człowiek jest naprawdę chory nic nie jest w stanie wyciągnąć go z łóżka. Ale niektórzy spędzają czas na zwolnieniu lekarskim na swój sposób... Remont mieszkania, sprzątanie, wczasy to Polacy często robią na L 4, a to kosztuje prawie 10 miliardów złotych. 10 proc. pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim może pracować, dlatego ZUS sprawdza, co robią Polacy, gdy chorują.